Son zamanlarda herkesin aklındaki o soru "İnternet Reklamları Kahin Olabilir Mi?" karşınıza çıkan her reklam sizin almak istediğiniz şeyler olunca insan paranoyak olmuyor değil.

Son günlerde her web sitesinin size son zamanlarda satın aldığınız bir şeyin reklamını ya da almayı düşündüğünüz bir şeyin reklamını yaptığını farkettiniz mi? Paranoyak olmamıza sebep olan bu durum gerçekten korkutucu bir hal almaya başladı. İnsanların en çok yaşadığı deneyimlerden biri, farklı web sitelerinde aynı reklamları görmek.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/07/internet-reklamlari-kahin-olabilir-mi-2-56363542.jpg

Bu yüzyılda casusluk, gizli kamera ve gizli mikrofonlar gibi fikirlere sıkıştık ancak bizi izleyen bu yeni çevrimiçi algoritmaların çok daha karmaşık bir dolandırıcılığı var. Yeni duyu organları olarak adlandırabileceğimiz bu mekanizmalar sanki yaşayan bir organizmaya dönüştü gibi.

Bu yeni mekanizmaların x marka çikolatayı sevdiğinizi bilmek için sesinizi dinlemesine gerek yok. Diğer bir deyişle bu mekanizmalar, kişisel veriler için doyumsuz iştahları olan organizmalar. Bunu ilk önce sizin çevrimiçi aktivitenizi takip ederek topluyorlar. Bu da sizin neye benzediğinizi, ne aradığınızı, ne dinlediğinizi, neyi okuduğunuzu, akşam yemeğinde ne istediğinizi, nerede yürüdüğünüzü ve endişe verici şekilde arkadaşlarınızın kim olduğunu söyleyecek kadar yeterli.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/07/internet-reklamlari-kahin-olabilir-mi-3-71046430.jpg

İnsanları bu kişisel verileri toplayarak kategorilere ayıran mekanizmalar sizi çok iyi tahmin edebilecek düzeye geliyorlar, ki bunlar daha sonra henüz bilmediğiniz ürünleri bile hedefleyebilecek reklamcılara satılıyor.

 

İnternet Reklamları Kahin Olabilir Mi?
4.4 TOPLAM 5 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...