Android işletim sistemine sahip cihazları bulunanlar için en çok kullanılan hizmet hiç şüphesiz Google Play’dir. Uygulamaların içerisinde aktif olarak yer aldığı benzersiz bir hizmet olarak sunuluyor olmasıyla fark yaratan seçenekleri bulabilme ayrıcalığını da beraberinde getirmektedir. Google Play, her ne kadar denetimli ve resmi kaynak olsa da çocuklar için tehlikeli olabiliyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/12/play-33812235.jpg

Uygulama geliştiricileri tarafından olgunluk öğeleri içeren uygulamaların veya reklamların görünmesi çocuklar tarafından olumsuz anlamda yorumlanabilmektedir. Android cihazlar için belli başlı kısıtlamaların gerçekleştirilmesine yönelik olarak Google Play ebeveyn kontrolü sayesinde her zaman başarılı sonuçları elde edebilmek mümkündür.

Cihazlara yapılan indirme işlemlerinde tam kontrolü elde edebilmek adına yapılacak olan denetim çocukların olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmasında engelleyici rolünü üstlenir. Zararlı içeriklerin filtrelenmesi başarılı çözümleri beraberinde getireceği gibi bir o kadar da ayrıcalıklı sonuçların ortaya çıkmasına olanak tanıyacaktır. Çocuklar, kendi yaş grupları özelinde bulabilecekleri uygulamalarla istediklerine erişim sağlayabilirler. Filtreleme yöntemi sayesinde zarar teşkil eden her şey tamamen ortadan kaldırılacaktır. Çocukların görmemeleri gereken uygulamalara engel olunması tamamen ebeveynlerin kontrolünde. Google Play servisi tarafından denetimin sağlanmasına yönelik olarak Ayarlar geliştirilmiş durumda. İçerik filtresi aktifleştirildikten sonra hiçbir şekilde uygunsuz içerikler çıkmıyor.

Google Play Ebeveyn Kontrolü Nasıl Yapılır?

Doğru adımların izlenmesiyle en kısa süre içerisinde ebeveyn kontrolünün tamamlanabilmesi avantajı mümkün olur.

1-İlk olarak Google Play Store uygulaması açılır

2-Play Store içerisinde sol menüde “Ayarlar” butonu görülür. Butona tıklanarak ekrana geçiş sağlanır

3-"Kullanıcı denetimleri" kategorisinin alt kısmında yer alan "İçerik filtrelemesi" seçilerek, hangi içeriklerin filtrelenmesi gerektiğinin seçimi yapılır

4-Açıklama kısımlarının tamamı yazılı halde bulunabilen filtrelemeler arasından çocuklar için uygunsuzluk teşkil ettiği düşünülen tercih yapılmalıdır.

Google Play Ebeveyn Kontrolü Neden Önemlidir?

Google Play, her Android cihaz üzerinden erişimin sağlanacağı sanal bir mağaza konumunda bulunur. Uygulama ve oyun indirmelerinin tamamının aktif olarak gerçekleştirildiği adres olduğundan dolayı, çocukların da sıklıkla giriş yaptığı alandır. Ebeveyn kontrolünün gerçekleştirilmesiyle beraber yaşanabilecek olan sorunların tamamının önüne kolaylıkla geçilir. Ebeveynlerin tamamının pratik şekilde tamamlayabilecekleri seçenekler olarak tanımlandıkları gibi bir o kadar da özel kullanılabilirliği sunmaktadır.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/12/store-11038554.jpg

İçerik Filtrelemesi Tüm Cihazlardan Yapılabilir mi?

Play Store hesabı bulunan herkes için tüm cihazlar üzerinden gerçekleştirilebilen bir filtrelemedir. Çocuklar için daha güvenli internet deneyimini sağlama üzerine kurulu olan bir sistem olarak da değerlendirilebilir durumdadır. Android işletim sistemine sahip hem akıllı telefon hem de tabletlerden kolaylıkla gerçekleştirilebilir olan içerik filtreleme işleminin olumlu sonuçları her zaman görülür. En çok kullanılan uygulamalardan başlayarak daha az tanınan uygulamalara kadar çocuklar için uygunsuz olan içerikler filtrelenir. Özellikle yetişkinlere yönelik içeriklere çocukların erişimini tamamen engellemek isteyen ebeveynler, sadece bu yöntemle iyi bir korumayı sağlayabilirler. Otomatik olarak yapılan filtreleme sayesinde ekstra olarak uğraş verilmesi gerekmez.

Google Play Store Ebeveyn Kontrolü Nasıl Yapılır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...