SEO, arama motoru optimizasyonu olarak Türkçe’ye geçmiş bir kavramdır. İnternet sitelerinin sahip oldukları arama motoru sıralamasının daha yüksek seviyeye ulaşmasında etkilidir. Yüksek sıralamalarda bulunan adreslerin her biri ziyaretçi kitlesi açısından daha fazla trafik elde edebilme avantajını beraberinde getirebilmeye olanak sağlar. SEO, site içi ve site dışı olarak farklı kategorilere ayrılan kavram olarak ön plana çıktığı gibi aynı zamanda bir o kadar da önem verilmesi gereken detaylar bütününü içerir.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/12/seo-15073077.jpg

Geçmişten günümüze gelene kadar algoritmalarda yapılan değişiklikler sitelerin güncellenmeleri gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. SEO nasıl yapılır? sorusuna sahip olan herkes için mevcut olan parametrelerin bilinerek hareket edilmesi gereklidir. Aksi takdirde yapılan işlemler arama motorları gözünde spam olarak değerlendirilebilme sonucunu beraberinde getirecektir.

SEO Nasıl Yapılır?

Başarılı bir SEO sitenin altyapısından itibaren başlar. Kullanıcıların siteye erişim sağladıklarında sahip oldukları ayrıcalıkların tamamı arama motorları gözünde de önem teşkil eder. Arama motoru optimizasyonu yapılmış sitelerin her biri, kendi kategorilerinin lider siteleri konumuna erişir. Kişisel adreslerden başlayarak kurumsal adreslere kadar uzanan geniş yelpazede değerlendirilebilmesi mümkündür.

Site İçi SEO

Tasarım

Sitenin içinin optimize edilmesi tasarımla başlar. Mobil kullanıcıların giriş yaptıklarında kendilerini istedikleri içeriklere taşıyabilecek tasarımın olmaması başlı başına bir sorundur. Sade, kullanışlı ve responsive temalar günümüzde SEO’nun ilk kriteridir.

Hız

Hız, erişilebilirliğin en önemli parçası olarak tanımlanır. Sitelerin her birine ait hız skorları Google başta olmak üzere diğer tüm arama motorları açısından büyük öneme sahiptir. Hızlı siteler oluşturmak için yardımcı yazılımlar kullanılabilir.

HTTPS Sertifikası

İnternet sitelerinin güvenilir olduklarını temsil eden HTTPS sertifikası, tarayıcı alanında gözüken yeşil işarettir. Günümüzde olmazsa olmaz değere sahip olan sertifikanın bulundurulması, güvenilirliğin işaretçisi olur. Aksi takdirde arama motorları siteleri güvensiz olarak tanımlar.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/12/seom-94272512.jpg

Site Dış SEO

Sosyal Medya Tanıtımları

Site dışı SEO çalışmalarında sosyal medya önemli yer tutar. Viral içerikler gibi içeriklerin yapılabilir olmasının yanı sıra aktif çok sayıda kullanıcının yer aldığı sitelerin tamamında yapılacak başarılı tanıtımlarla iyi sonuçlar elde edilebilir. Yüksek güvenilirlik değerine sahip sitelerde tanıtımın olması iyi birer işaretçidir.

Backlink

İnternette hangi kategori üzerinde internet siteleri oluşturulmuşsa, aynı kategoriden backlink almak büyük öneme sahiptir. Bu noktada doğru çalışmaların yürütülmesi gereklidir. Aksi takdirde arama motorları cezalandırmaları görülebilir.

Forum Tanıtımları

Otoriter forum sitelerinde doğal olarak yapılacak tanıtımlarla beraber site dışı SEO açısından önemli ivmeler kaydedilebilir. Abartı olmamak kaydıyla tamamen tanıtım amacıyla mevcut olan önemli sitelerden tanıtım yapılması ücretsiz olarak tamamlanabileceği gibi bir o kadar da kolaydır.

SEO nasıl yapılır? sorusuna sahip olanlar için genel olarak işlemlerin başarıyla tamamlanmasıyla hem site içi hem de site dışı amaca yönelik çalışma gerçekleştirilebilir. İnternet sitelerinin tamamı için SEO elzemdir.

SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...