Instagram kullanıcıları için en çok merak edilen konuların başında ‘mavi tik’ işareti geliyor. Bazı kullanıcıların profilinde görülen doğrulama rozeti, profillere değer katıyor.

Hesap sahibinin gerçek olduğunu gösteriyor olması sayesinde güvenli kullanımı da destekliyor. Her profilde bulunmaması, rozetin fark yaratmasındaki en önemli etkenlerin başında gelen faktör. Instagram hesap doğrulamasının nasıl yapılacağına dair bilgi sahibi olmanızla, profilinizde mavi tik işaretini alabilirsiniz.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/instagram-onay-75461405.jpg

Instagram Profil Doğrulaması Nedir?

Instagram, bazı özel hesapların sahte olmadıklarını belirtmek adına yanına mavi rozet ekler. Markalar, tanınmış kişiler ve bunlara benzer hesapların hemen hepsinde rozetin bulunduğunun görülebilmesi mümkündür.

Hangi hesapların gerçek kişiler tarafından kullanıldığının ayırt edilebilmesine olanak sağlayan kullanımı hem oldukça işlevsel hem de oldukça bilgilendiricidir.

Profili doğrulanmış olan tüm kullanıcılar, sahip oldukları doğrulamayla beraber hesaplarını maksimum seviyede güvenlik altında tutma avantajını da elde ederler. Instgram’ın profil doğrulaması olanağı belirli şartları yerine getiren kullanıcılar için mümkündür.

Instagram’da Hesap Doğrulama Yaparak Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram platformunda hesabın doğrulanması kolay değil. Hesapların doğrulanmasında geçmiş zamanlarda Instagram tamamen kendi inisiyatifini kullanıyordu. Ancak günümüzde doğrulama isteğinde bulunabilme olanağını sunuyor. Aşağıdaki adımların takip edilmesiyle birlikte, Instagram üzerinde hesap doğrulamasının yapılması için başvuru gerçekleştirilebilir.

 1. Instagram uygulaması açıldıktan sonra “Ayarlar” bölümüne girilerek “Doğrulama Talebi” seçeneği işaretlenir.
 2. Açılan ekran üzerinde “Ad-Soyad” bilgilerinin yazılmasının ardından “kimlik fotoğrafı” yüklemesi yapılır.

Bilgilerin gönderilmesinin ardından Instagram tarafından belirli süre boyunca inceleme işlemi gerçekleştirilir. Her profilin tek tek değerlendiriliyor olmasıyla beraber, onaylanma işleminin gerçekleştirilmesinin ardından Instagram hesap doğrulama sağlanmış olur.

Geri dönüşün olumlu veya olumsuz olarak sunuluyor olması sayesinde hiçbir zaman vakit kaybı yaşamadan gerekli bilgiler sağlanır. Instagram’da hesap doğrulamasına onay verilmemesi durumunda 30 günlük sürenin ardından tekrar gönderimin yapılabilmesi mümkündür.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/instagram-mavi-tik-56457006.jpg

Instagram Hangi Hesaplar için Doğrulamaya Onay Verir?

Belli başlı doğrulama kriterlerine sahip olan her kişi ve kurum için onay verilir. Instagram’daki doğrulamanın yapılabilmesi için aşağıdaki kriterlere uymalıdır.

 • Hesap gerçek kişi ya da gerçek kuruma ait olmalıdır.
 • Hesap genel sayfa olmamalıdır.
 • Hesabın herkese açık olması gerekir.
 • En az 1 fotoğraf yüklenmiş olmalıdır.
 • Hesabın kişi, marka veya ünlüleri temsil etmesi gerekir.

 Instagram Hesap Doğrulaması için Engelleyici Faktörler Neler?

Doğrulama için kriterler belirlendiği gibi aynı zamanda hesapların mavi tık almasının önünde de belli başlı önemli engeller bulunur. Bu engeller arasında en çok karşılaşılanlar aşağıdaki kriterlerdir.

 • Sahte takipçi satın alımları.
 • Hesabı aktif kullanmama.
 • Düşük etkileşim.
 • Kötü niyetli paylaşımlar bulunur.

Hesaptaki takipçi sayılarından daha çok Instagram’ın belirlediği kriterleri karşılıyor olmak profil onayının gerçekleştirilebilmesinde ön plana çıkar. Gerekli kriterleri yerine getiren herkes için doğrulama işleminin gerçekleştirilerek kısa süre içerisinde olumlu sonuçların elde edilebilmesi avantajı bulunur. Herkes için onayın alınamaz durumda olmasının temelinde bu etmenler bulunur.

Instagram Hesap Doğrulama (Mavi Tik) Nasıl Yapılır?
5 TOPLAM 2 OY
ÖNE ÇIKANLAR
  YORUMLAR (0)
  Yorum Yaz...