Kripto paraların lideri olan Bitcoin, günlük hayatın içerisine uzun süre önce girmeyi başarmıştı. Dijital varlıkların günümüzde kazandıkları değerle beraber önemli seviyede yarattıkları piyasa hacmi son derece yüksek seviyededir. Özellikle Bitcoin pazar payının önemli kısmını tutuyor olmasıyla beraber değer açısından son derece özel bir konumda sınıflandırılıyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/12/koineks-57629851.jpg

Dünya genelinde aktif olarak kullanımda olan Bitcoin ATM’leri, kullanıcılarına büyük kolaylıkları beraberinde getiren özellikte. Kripto para alım satım gibi işlemlerin hızlı şekilde tamamlanabilmesine olanak sağlayan ATM hizmeti 4.000 farklı noktada kullanılıyor. Kuzey Amerika, toplamda %71’lik kısmı oluştururken Avrupa ve Asya ülkeleri %20’lik seviyeyle takip ediyorlar. Kripto paraların sahip oldukları global kullanım düzeyinin artmış olmasıyla beraber Türkiye’nin ilk ATM’si de açıldı.

Bitcoin alış satışının gerçekleştirilebilmesine yönelik olarak ilk Bitcoin ATM’si City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi’nde kullanıma sunuldu. İstanbul’da aktif olarak hizmete girmesinde rol alan isim ise Koineks. Kripto para platformunun attığı yenilikçi adımlara böylelikle bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Koineks CEO’su Faruk Fatih Açıkladı

Koineks CEO’su Faruk Fatih, City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi’nde hizmete ATM’nin hizmete sunulduğunu açıkladı. Dijital bankacılık sisteminin gerçeğe dönüştürülmesiyle beraber kripto para kullanıcıları kolaylıkla işlem yapabilecekler.

Koineks tarafından hizmete açılan ilk örnek olan sistemde, ucuz şekilde gerçekleştirilebilir olan işlemlerle fark yaratan sonuçlar alınacak. Türkiye, kripto para bazında gelişimini sürdüren önemli ekosistemlerden birisi olarak tanımlanıyor. Devam eden süreç içerisinde yaşanan en önemli gelişmelerden birisi olarak gösterilen yenilikçi hizmet, önemli bir değer yaratacak.

Bitcoin için al-sat yapılabilmesine olanak tanıyan sitem aynı zamanda diğer kripto paralar için de kullanılabilecek durumda. İstanbul’da en kolay ulaşılabilen alışveriş merkezlerinden birisine konumlandırılan ATM, dijital varlık sahiplerinin pratik şekilde işlem yapabilmesine olanak sağlayan özelliğe sahip. Geliştirilmiş bir hizmet olarak kullanıma sunulmasıyla pratik işlem avantajları büyük kolaylıkları beraberinde getiren ayrıcalığı bulunduruyor.

CEO Faruk Fatih yaptığı açıklamada Bitcoin ATM’lerinin, kitlesel olarak kripto paraların kabul edilebilirliğini artırdığını paylaştı. Gelişen dünya sistemi içerisinde dijital varlıkların sahip olduğu nokta oldukça önemli seviyeye gelmiş durumda.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/12/atm-33118889.jpg

Türkiye’de Kripto Paralara Olan İlgi Artıyor

Yapılan araştırmalara göre kripto para piyasalarının düşüşte olduğu dönemde Türk’ler kripto paralara daha fazla yönelmiş durumda. Yaşanan popülerleşmenin temel noktasında toplum arasında bilinirlik seviyesinin artması öngörülüyor. Türkiye’de artan ilgiyle beraber en önemli soru işareti para yatırım çekimleri oluyordu. ATM’lerin yaygınlaşması durumunda çok daha kolay şekilde tamamlanabilen işlemler mevcut hale gelecek. Pratik seviyede gerçekleştirilebilecek alım satımlar, halk arasında kullanımı artırabilir. Özellikle Türkiye gibi kripto paralara artan ilgiye sahip ülkelerde yaşanan gelişmeler bu durum için tetikleyici noktada. Kripto paraların gelişimine paralel olarak yaşanan ilerlemelerle beraber dünya standartlarına yaklaşabilmek önemli bir konumda bulunuyor. Bitcoin başta olmak üzere altcoinlerde de işlem kolaylıklarının sağlanmasıyla kripto para ekosistemi yaygınlaşabilir.

Türkiye'deki İlk Bitcoin ATM'si Açıldı
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...