Nvidia'nın söylemiyle 10 yıllık emeğin sonucu olan RTX ekran kartları ve Ray Tracing teknolojisi devrim niteliğinde. Grafikler baştan yaratılıyor, RTX 20 serisiyle birlikte gelen Ray Tracing (ışın, ışık izleme) teknolojisi ile birlikte gölgeler, yansımalar, grafikler hiç olmadığı kadar doğal ve gerçekçi!

Daha önce yalnızca ekranda görünen grafiklerin yansımaları yapay olarak yaratılırken Nvidia RTX 20 serisi ekran kartlarıyla birlikte bu sınırlamalar ortadan kalkıyor. Bu sayede çok daha doğal ve gerçekçi atmosferler yaratmak mümkün kılınıyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/09/nvidia-geforce-rtx-serisi-ekran-kartlari-neler-getiriyor-1-32274366.jpg

Ray Tracing Teknolojisi

Farklı ışık kaynaklarının bir arada bulunduğu ortamlarda her kaynaktan gelen ışınların ayrı ayrı takip ediliyor olması sayesinde oluşturulan gölgeler çok daha dinamik, yumuşak ve gerçekçi görünüyor. Aynı zamanda gerçek zamanlı olarak izlenen ışınlar sayesinde ışık kaynağından gelen ışınların yansımasıyla aydınlanan mekanlar artık çok daha gerçekçi ve doğal bir görünüme sahip.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/09/nvidia-geforce-rtx-serisi-ekran-kartlari-neler-getiriyor-97013542.jpg

Turing Mimarisi

Nvidia'nın Turing GPU mimarisi ile güçlendirdiği RTX ekran kartları bir önceki nesile kıyasla 6 kat daha fazla performans sunuyor. Turing mimarisiyle güçlenen RTX ekran kartları yapay zekayla da güçlendirilmiş durumda. Bu bağlamda gerçek zamanlı hesaplamalar ile güçlü grafikler ve özel efektler daha önce hiç görmediğiniz bir biçimde oyuncuya sunuluyor.

Nvidia RTX Serisi Ekran Kartları İle Bir Dönem Kapandı

Nvidia RTX serisi ekran kartları ile birlikte bir dönemin kapanmış olduğunu artık grafiklerin baştan yaratılacağını dile getirdi. Nvidia, RTX ekran kartları tanıtımında standart özelliklerden neredeyse hiç bahsetmezken Ray Tracing özelliğini oldukça öne çıkardı ve bu teknolojiden bahsetti.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/09/nvidia-geforce-rtx-serisi-ekran-kartlari-neler-getiriyor-2-38282755.jpg

Aslında bu teknolojinin bir render yani işleme teknolojisi olduğunu söyleyebiliriz. Nvidia'da bu bağlamda hibrit render teknolojisi başlığı altında buna sunumunda yer verdi. Bu yeni teknolojinin getirdiği ana olay ışık kaynağından gelen ışınların gerçek zamanlı olarak takip edilmesi sonucu yansıması gereken yerlere uygulanması durumu diyebiliriz. Bu bağlamda oyun geliştiren firmalar artık çok daha doğal ve gerçekçi atmosferlere sahip sahneler üretebilecek.

Nvidia RTX Serisi Genel Bilgiler

Nvidia ilk olarak RTX serisine ait 3 modelini duyurdu. Bu modeller; GeForce RTX 2080 Ti, GeForce RTX 2080 ve GeForce RTX 2070 modelleri. Bu ekran kartları 20 eylül'den itibaren satışta olacak. Fiyatlarıysa sırasıyla şöyle;

  • Nvidia GeForce RTX 2080 Ti - $999
  • Nvidia GeForce RTX 2080 - $699
  • Nvidia GeForce RTX 2070 - $499

Nvidia, RTX serisi için bugüne dek yapılmış en iyi tasarım, güç yönetimi, ısı yönetimine sahip olduğunu, kart ile ilgili her detayın düşünüldüğünü belirtiyor. Bu bağlamda  maksimum overclock seviyesinde dahi GeForce GTX 1080 Ti ile kıyaslandığında beşte biri kadar sese sahip olduğunu yani bu kartların çok sessiz çalıştığını belirtiyor.

Bu kartların performansının gözümüzde canlanması adına Nvidia'nın verdiği bir diğer önemli bilgi ise şöyle; 1200$'lık GeForce Titan X'ten daha yüksek performansa sahip olan GeForce RTX 2070'in fiyatı sadece 499 dolar.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/09/nvidia-geforce-rtx-serisi-ekran-kartlari-neler-getiriyor-11680087.jpg

Son olarak yeni gelen bu teknolojinin mevcut oyunlarda muazzam performans artışı sağladığını ancak grafik anlamında bu avantajı sağlaması için oyunların bu teknolojiye uygun şekilde yamalanması ya da yeni çıkan oyunların bu teknolojiye uygun çıkması gerektiğini bundan sonra topun oyun yapımcılarında olduğunu belirtelim.

Nvidia GeForce RTX Serisi Ekran Kartları Neler Getiriyor?
5 TOPLAM 9 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...