Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlar ve tabletler aktif olarak kullanılıyor. Her biri için belirlenen kapasite değerinin aktif olarak geniş kapsamlı değerlendirilebilmesi mümkün. Uygulamalar için özellikle mevcut olan her işlem önbelleğe kaydedilmektedir.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/android-85921019.jpg

Önbellek, verilerin tekrar hatırlanması için tutulan bellek olarak adlandırılabilir. Temizliğin yapılmaması durumunda gereksiz şekilde Android işletim sistemi üzerine yük binebilmesi ihtimali mevcuttur. Tüm uygulamalar için aktif olarak mevcut olan önbellekleme işlemi otomatik olarak gerçekleştirilir. İnternet kullanımından başlayarak Youtube, Facebook, Instagram ve daha pek çok uygulama için görülebilir.

Sistemin yavaşlamasına sebebiyet verebilecek önbellekleme işleminin düzenli olarak temizliğinin gerçekleştirilmesi verilerin sıfırlanarak daha az işlemci gücü harcanmasını sağlar. Kolaylıkla gerçekleştirilebilecek işlem adımları sayesinde Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletlerde gerekli olan temizlik sağlanabilir.

Adım Adım Android Önbellek Temizliği

1-İlk olarak “Ayarlar” sekmesi açılır

2-Gelen ekran üzerinden “Uygulamalar” seçilir

3-Önbelleği temizlenmek istenen Uygulama hangisiyse listede yer alanlar arasından seçilir

4-Uygulama için bilgiler ekrana gelmesinin ardından sağ alt kısımda bulunan “Önbelleği Temizleme” adlı seçim yapılarak, onay verilmesinin ardından önbellek temizliği gerçekleştirilir.

İstenen tüm uygulamalar için aynı şekilde işlemin gerçekleştirilerek mevcut kayıtlı önbelleklerin temizlenmesi sağlanabilir. Her zaman tamamlanabilir olan işlem adımları, ekstra hiçbir gereklilik olmadan kolaylıkla temizliğin gerçekleştirilmesini sağlar.

Tüm Android Modelleri için Yapılabilir mi?

Android modellerinin tamamı için önbellek temizliği aynı şekilde gerçekleştirilebilir. Uygulamalar üzerinde kayıtlı olarak tutulan verilerin başarıyla temizlenmesini sağlayacak olan çözüm sayesinde her zaman oldukça pratik adımların tamamlanabilmesi ayrıcalığı bulunur.

Hem kolay hem de bir o kadar da etkili şekilde tamamlanabilir durumda olan işlemler, fark yaratan sonuçların görülmesine olanak sağlar. Android’de önbellek temizliğinin gerçekleştirilmesi sayesinde her zaman aktif olarak kullanım sağlanabilir.

Önbelleğin fazla dolması neticesinde işlemci üzerine binen yük, zaman zaman yapılacak olan temizlikler sayesinde tamamen ortadan kaldırılır. Android akıllı telefon ve tabletlerde etkili sonuçların alınabilmesine olanak sağlayan temizlik işlemi sayesinde hiçbir zaman sorunla karşı karşıya kalmadan en iyi çözümlerin alınabilmesi ayrıcalığı mevcuttur.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/androisletim-25947768.jpg

Android’de En Çok Hangi Uygulamalar Önbellekleme Yapar?

Android platformu üzerinde önbellekleme yapan uygulamalar arasında internet kullanım oranına göre değerlendirme yapılabilmesi mümkündür. Instagram ve Youtube bu anlamda baş sıralarda yer alırlar. Skype gibi ekstra görüntülü konuşma benzeri işlemlerin gerçekleştirilmesine olanak tanıyan uygulamalar mevcutsa, önbellekleme yüksek seviyeye ulaşabilir.

Her uygulamanın belirli boyutlarda önbellekleme yapması söz konusudur. Ancak bir noktadan sonra bu durum istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya gelebilmeye neden olabilir.

Yukarıda yer alan adımların takip edilerek önbelleklerin tek tek temizlenebilmesi olanağı bulunur. Saniyeler içerisinde gerçekleştirilen temizlik sayesinde önemli derecede kullanım farkı oluşturur. Özellikle eski model Android akıllı telefonlarda dahil bellek az olduğundan dolayı, temizliğin yapılmasıyla karşılaşılabilecek donma ve benzeri sorunlar engellenir.

Android Önbellek Temizliği Nasıl Yapılır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...