GIF uzantısı, günümüzde JPG formatı kadar popülerliğe sahip hale gelmiştir. Instagram, en çok kullanılan sosyal medya siteleri arasında baş sıralarda yer alıyor olmasıyla birlikte GIF paylaşımları bu platform için merak konusu olmuş durumdadır. Paylaşımın nasıl yapılacağına dair merak konusu olan çok sayıda kullanıcı bulunur. Instagram üzerinde GIF paylaşımı sadece hikaye kısmıyla sınırlı olsa da tam olarak istenilen şekilde gerçekleştirilebilir.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/instagif-53786963.jpg

Yapılacak güncellemeyle birlikte Instagram’da gönderiler kısmında GIF paylaşımlarının yer alması bekleniyor. Ancak şu an için sadece Instagram Hikayeler kısmında paylaşılabilir olarak belirlenmiş. Hikayeleri çok daha renkli hale getirme üzerine kullanılabilirliğe sahip olan paylaşımları yapabilirsiniz.

Instagram’da GIF Paylaşımı için GIPHY

Hikayeler bölümünde yer alan GIF çıkartmaları için paylaşım ekranı üzerinden “GIF” seçeneği tercih edilir. Sonrasında GIPHY’nin hareketli GIF arşivinden paylaşımı yapılacak olan GIF seçilebilir. Instagram’ın kendi bağlantısıyla oluşturduğu seçenek ile beraber hiçbir ekstra işlem yapılmasına gerek kalmaksızın paylaşımların hızlıca tamamlanabilme avantajı bulunur. GIPHY’nin sunduğu olanak sadece hikayeler kısmında geçerliliğini korur. Yapılacak olan paylaşımlarda bu seçenek bulunmaz. Her Instagram kullanıcısının yararlanabileceği şekilde hazırlanmıştır. Hikaye paylaşma ekranı üzerinden seçimi yapılacak olan GIF, hem kolay hem de pratik şekilde gönderime sahiptir.

Android ve iOS’ta GIF Paylaşımı Yapmak için Ne Yapılabilir?

Gönderilerde GIF’lerini paylaşmak isteyen kullanıcılar için henüz böyle bir olanak yok. Ancak her iki platform kullanıcılar için de GIF’lerin video formatına dönüştürülebilmesi mümkün. Yapılacak olan dönüşümler sayesinde kolaylıkla paylaşımlar video formatında tamamlanabilme avantajını beraberinde getirir. Kısa süre içerisinde değişim yapma olanağını sunan programların kullanımıyla birlikte Instagram’da paylaşılmak istenen GIF’ler video formatında yüklenebilir. Yapılacak olan paylaşım, standart olarak gönderiler ekranında yer alıyor olmasıyla birlikte videoya dönüşmüş şekilde diğer Instagram kullanıcıları tarafından görülür.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/d35f8a370912229fd1be0c25e96584be-journal-app-mobile-app-design-47933473.jpg

Instagram'da Video’ya Dönüşen GIF Paylaşımı

Telefonda yer alan GIF’lerin videoya dönüştürülmesinin ardından yapılacak olan paylaşımda standart gönderim yöntemi uygulanır.

1-Instagram ana sayfası üzerinden “+” butonuna tıklanarak “Galeri” içerisinden paylaşılacak video seçilir.

2-Tercihe bağlı olarak filtre uygulanır

3-Video’ya dönüştürülen GIF’in belli bölümü için paylaşım yapılmak isteniyorsa kesme aracı tercih edilir.

4-Ardından akışta yer alacak sabit video resmi seçilir.

Instagram üzerinden video dönüştürülmüş olan GIF paylaşımı bu sayede hızlıca tamamlanabilir. Büyük kolaylığı beraberinde getirdiği gibi aynı zamanda avantaj sunar. Her zaman bu yöntemle birlikte işlem yapılabilir.

Platforma GIF desteğinin gelmesi için kısa bir süre kaldığı biliniyor. Çok sayıda kullanıcının ilk tercihi olan uzantı, giderek daha popüler hale gelmiş durumda. Getirilecek olan yeniliklerin başında yer alıyor olması sayesinde GIF paylaşımları çok daha rahat ve işlevsel hale gelecek. 2019 yılı içerisinde Instagram’ın geliştirmelerine dahil olabilmesi mümkün. Ancak henüz bu uzantı için net bir ifade paylaşılmamış durumda. Geliştiriciler, üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Instagram'da GIF Paylaşımı Nasıl Yapılır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...