Akıllı telefonlar için geliştirilmiş çok sayıda uygulama, internet paketi için önemli derecede tüketime neden olur. Operatörler tarafından satın alınan tercihler ne olursa olsun, belirli limitleri bulunduğundan dolayı istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalınması görülebilir. Küçük ayarlamalarla tasarruflu veri kullanımının oluşturulması bu sorunu engeller.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/veri-76280325.jpg

Her akıllı telefon kullanıcısının karşı karşıya kaldığı paket aşım ve paketin erken bitmesi durumları kolaylıkla çözülebilir. Her model telefonda yaşanabilecek ortak sorunların başında gelen sorunların çözünülmesiyle beraber hiçbir ekstra ödeme yapılmasına gerek kalmaz.

Akıllı Telefonlarda Tasarruflu Veri Kullanımı için Neler Yapılmalı?

Veri Kullanım Sınırlaması

Android işletim sistemine sahip telefonlarda kullanıcıların yapacakları veri tüketimi belirli noktadan sonra uyarı veriyor. Mobil veri üzerinden sağlanan erişim için hatırlatıcı niteliğine sahip olan özellikteki bildirim sayesinde internet kullanımının belirli seviyede sınırlandırılabilmesi olanağı bulunur. Ayarlar menüsünden Veri kullanımı tercih edilerek, “Hücresel veri sınırını” butonu üzerinden gerekli noktaya ulaşılır. Bu ayar sadece bir önlem olarak kullanılabilir durumdadır. Veri tasarrufu sağlamaz.

Veri Kullanımı Sınırlandırma Ayarı

Kullanılmadığı halde arka planda çalışmaya devam ederek, interneti bitiren uygulamaların sınırlandırılması gerekir. Tüm uygulamalar için ne kadar veri harcandığının görülebileceği alandan inceleme yapılabilir. “Uyg. arka plan verilerini kısıtla” tercihiyle, sınırlandırılmış uygulamalar mobil veriden belirli bir seviyeye kadar tüketim yapabilir durumda olur.

Otomatik Senkronizasyon Ayarı

Otomatik olarak senkronizasyon, verilerin saklanmasına yönelik olarak standart olarak açık şekilde sunulur. Geri yükleme yapabilmek için kullanılabilir durumda olmasıyla, otomatik senkronizasyon yoğun olarak internet harcanmasını beraberinde getirebilir. Ayarlar>Hesaplar adımı üzerinden gidilerek sol üst kısımdaki “Seçenek” kısmından “Verileri otomatik senk. et” kapalı hale getirilir.

Uygulama Güncellemeleri

Uygulamaların otomatik olarak güncellenmesi demek sürekli olarak mobil veriden harcanması demektir. Yüksek seviyede mevcut olan güncellemeler için özellikle bir anda internet paketinin eriyip gidebilmesi durumu söz konusudur. Güncellemelerin sadece Wi-Fi üzerinden yapılmasına yönelik olarak gerekli ayarın tamamlanması gerekir.

1-Uygulama menüsünde bulunan Google Play Store açılır

2- Ayarlar seçeneği tercih edilir

3-“Uygulamaları otomatik güncelle” seçeneği tercih edilerek “Uygulamaları otomatik güncelleme” işaretlenir

Gerekli ayarın yapılmasıyla, telefondaki uygulamalar otomatik olarak güncellenmeyecektir.

Chrome Veri Tasarrufu

Chrome internet tarayıcısında veri tasarrufunun uygulanması %50’nin üzerinde internet kullanım avantajını sağlar. Tarayıcı kullanırken rahatlıkla sitelerin ziyaret edilebilmesine yönelik olarak Ayarlar menüsü açılır. “Veri Tasarrufu” adlı alana gidilerek, açılan menü üzerinden bu seçenek açık hale getirilir.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/tasarruf-6113294.jpg

Akıllı Telefonlarda Tasarruflu Veri Kullanımı Fark Yaratır mı?

İnternet veri kullanımında hızlı tüketimden bıkmış olan herkes için tasarruflu veri kullanımı oldukça önemli seviyededir. Mevcut farkın kısa süre içerisinde görülebilme avantajı da önemli farklardan biri olarak görülebilir. Her zaman gerekli ayarların yapılması durumunda internet kullanımı istenen şekilde tasarruflu hale getirilebilir. Veri kullanımlarında makul harcamalar bu sayede mümkün olur.

Akıllı Telefonlarda Tasarruflu Veri Kullanımı Nasıl Yapılır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...