Gmail, dünyanın en çok kullanılan mail hizmeti olarak ön plana çıkıyor. Türkiye’de de çok sayıda kişinin ilk tercihi olarak e-posta servisi hizmetini sunmakta. Gmail hesaplarına çeşitli nedenler dolayısıyla ulaşamama gibi olumsuz durumla karşı karşıya kalındığı durumda Gmail hesap kurtarma işleminin gerçekleştirilmesi çözüm sunuyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/150821-gmail-87947896.jpg

Hesabın çalınmasıyla veya şifrenin unutulması gibi durumlar nedeniyle, hesabın kurtarılabilmesi için büyük kolaylık sunuluyor. Google’ın geliştirdiği her hizmet kullanıcı odaklı olduğu gibi Gmail’de de aynı ayrıcalığın görülebilmesi söz konusu olur.

Gmail hesap açma aşamasında istenen bilgiler, hesap kurtarmada etkin olarak rol oynar. Bilgilerin hatırlanıyor olması durumunda kolaylıkla yaşanan olumsuzluğun tamamen ortadan kaldırılabilmesi mümkündür. İşlem adımlarının eksiksiz şekilde takip edilmesiyle Gmail hesapları kolaylıkla kurtarılır.

Gmail Hesabı Kurtarma

Google mail hesaplarının kurtarması için öncelikli olarak  “www.accounts.google.com/RecoverAccount”  yolu takip edilmelidir. Açılan ekran üzerinde mail adresinin girilmesi istenir. Geri alınmak istenen mail adresinin yazılmasıyla beraber, hesabın kurtarılmasına yönelik olarak çeşitli bilgiler talep edilir.

Gmail hesap kurtarmak için tanımlı telefon numarası üzerinden işlemin gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Mevcut olan kayıtlı numaraya kod mesajının gönderilmesiyle bilgi teyidi Google tarafından sağlanır ve hesabın şifresinin değiştirilmesine olanak sunulur.

Telefon tanımlı olmayan Gmial hesaplarında geri alma işlemi için ikincil e-mail adresin üzerinden de işlem yapılabilmesi mümkündür. Kurtarmak için belirlenen posta adresinin yazılmasıyla, bilgilerin alınabilmesine yönelik olarak onay içeriği gönderilir. E-postanın farklı bir mail adresi üzerinden alınması sayesinde gerekli olan işlemlerin tamamlanarak Gmail hesabı için yeni şifre belirleme gerçekleştirilebilir.

Google, hesapların kurtarılabilmesine yönelik olarak her Gmail hesabı açış işleminde hem telefon hem de e-posta adresi talep eder. Bilgilerin güvenliğini sağlamak amacıyla istenen bilgilerin girilmesiyle, yaşanan sorunlar kolaylıkla ortadan kaldırılır.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/gmail2-82557005.jpg

Google Mail Hesabı Kurtarmak için Şifre Değişikliği Yeterli midir?

Çeşitli sebepler dolayısıyla hesabına erişim sağlamayanlar için hesap kurtarma işlemlerinin tamamlanması yeterli olur. Bunun için hem cep telefonu hem de e-posta yoluyla şifre değişikliğinin gerçekleştirilmesi mevcut işlem adımlarını oluşturur.

Google mail hesaplarının tamamı için yaşanan kayıp durumlarında geri alma işlemlerinin bu şekilde sağlanabilmesi avantajı sunulur. Ekstra bilgilerin girilmesine gerek kalmadan sadece onayların tamamlanması sayesinde, Gmail’e erişim tekrar aktif hale gelir.

Hesapla alakalı tekrar sorun yaşanmaması için özellikle güçlü bir şifre belirlenmesi ve belirlenen bu şifrenin kişisel alanlar üzerine not alınması gerekir. Aksi takdirde hesaplara erişim sorununun tekrar yaşanabilmesi gibi sorunlar görülür.

Gmail güvenlik adımları, aktif kullanımda olan hesapların sahipleri tarafından erişimin kesintisiz olarak sağlanabilmesine yönelik oluşturulmuştur. Farklı kişiler tarafından hesaplara izinsiz giriş yapılması durumunda kurtarma e-posta adresine maille bilgi iletimi sağlanır. Hesaba; nereden, hangi tarayıcıdan ve hangi platformdan giriş yapıldığına dair bilgileri sunar. Yaşanan çalıntı durumlarına dair bilgi edinimi bu sayede gerçekleştirilebilir.

Gmail Hesabı Nasıl Kurtarılır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...