Facebook, canlı yayın özelliğiyle hayatı arkadaşlarla paylaşabilme deneyimini sunmuştu. Uzun süredir kullanımda olan hizmetle beraber istenilen her an Facebook hesapları üzerinden kolaylıkla yayınların başlatılabilmesi özelliği mevcut. Hayatı aktarmayı sağlayan özelliğiyle, tüm kullanıcılar için aktif durumda.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/fblive-10719314.jpg

Her kullanıcısı için özel olarak sunduğu hizmetle beraber rakipleri arasından sıyrılmayı başaran sosyal medya platformu, yayınlara sınırlama getirmiyor. Farklı kategoriler üzerine yapılabilecek olan canlı yayına kimlerin katılabileceğini seçimi de özel tercihlerle ayarlanabilir durumda.

Facebook canlı yayın özelliğini daha önce hiç kullanmamış olanlar için, nasıl yayın yapılabileceğine dair bilgi sahibi olmak yaşanabilecek olumsuz durumları engeller. Kolay ve pratik şekilde sunulan özelliğin tam anlamıyla aktif olarak tercih edilmesi durumunda canlı yayınlarda beklentiler karşılanır.

Facebook Canlı Yayın Özelliği Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya hesabı üzerinden canlı yayın yapmak isteyenler hem iOS hem de Android platformlarından işlemleri gerçekleştirebilirler.

Canlı yayın yapma özelliğinin aktif durumda olmasıyla beraber belirli adımların takip edilmesi sonucunda istenen sonuçlara ulaşılabilir.

1-Facebook uygulaması açılır

2-Duru Güncelle seçeneği tercih edilir

3-Alt bölümde yer alan “Yeni! Canlı video kaydet ve paylaş” seçilir

4-Canlı yayın ismini belirledikten sonra paylaşılacak kitle işaretlenir ve canlı yayın başlar.

Canlı yayın özelliği iOS ve Android uygulamalarının ikisi için de aynı şekilde gerçekleştirilebilir durumdadır. Uygulama üzerinden yapılacak olan hesap girişleri sayesinde kısa süre içerisinde başlatılabilen canlı yayın, hedef olarak seçilen kitlenin görüntüleyebilmesi olanağını sunar.

Yayınlara başlamadan önce tercihlerin durumuna göre izleyici kitlesi de belirlenmiş olur. Her kullanıcı için tamamen ücretsiz olarak sunulan özellik sayesinde, kısa süre içerisinde yayınlara başlayabilmek mümkündür. Herhangi bir kısıtlama bulunmadığından dolayı istenilen süre boyunca Facebook canlı yayın özelliği aktif olarak kullanılabilir.

Sosyal medya kullanıcılarının yoğun olarak tercih ettiği fonksiyonel özelliklerden biri olması sayesinde kullanımı oldukça kolaydır. Canlı yayının kapatılması tamamen istenen süre içerisinde gerçekleştirilebilir. Kullanıcıların tercihlerine göre yayınları başlatılabilmeleri ve aynı zamanda yayınlara son verebilmeleri seçenekleri bulunur. Facebook’ta paylaşılan canlı yayınların katılımcıları akıllı telefonlardan veya bilgisayarlardan izleme yapabilirler.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/face-25603982.jpg

Facebook Canlı Yayın PC Üzerinden Yapılabilir mi?

Faceobok, canlı yayın yapabilme özelliğini mobil uygulama için aktif olarak kullanıma sunmuştur. PC üzerinden yayın yapma olanağı standart olarak bulunmaz. Ekstra olarak yazılım kullanılarak belirli bir seviyeye kadar mümkün olsa da Facebook’un sunduğu bir seçenek değildir.

Mobil kullanıcılarının tamamı için online olarak canlı yayını istenilen her zaman gerçekleştirebilme avantajı sunulmuş durumdadır. PC üzerinden sunulan seçenek olarak sunulması için geliştirmelerin devam ettiği biliniyor. Ancak tam olarak ne zaman canlı yayının pc üzerinden yapılabileceğine dair net tarih yok. Sosyal medya deneyiminde kullanıcılarla anlık olarak yapılanları paylaşmaya yönelik olarak tasarlanan canlı yayın hizmeti, mobilde daha kullanışlı durumda. Bilgisayarlara gelmesi durumunda sabit olacağından dolayı, hayat deneyimlerini aktarma konusunda beklenen sonuçların alınamaması muhtemel.

 

Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...