iPhone cihazlarda bulunan yeni güvenlik açığı şok etti. iPhone cihazları kilitlemek ve yeniden başlatmak için 15 satırlık bir css kodu yeterli oluyor.

iPhone veya iPad'e sahip olanlar Sabri Haddouche adlı kişinin tespit ettiği bu açığı denemek isterlerse buraya tıklayarak 15 satır css kodunun yer aldığı bu siteye gidebilir.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/09/sadece-15-satirlik-css-kodu-iphone-cihazlarin-cokmesine-neden-oluyor-1-4965374.jpg

Bu kodları, cihazın tüm kaynaklarını kullanıyormuş gibi algılayan işletim sistemi, bu durumu önlemek için kendini kilitleyip sistemi otomatik olarak yeniden başlatıyor. En yeni sürüm olan iOS 11.4.1'de de bu test gerçekleştirildi ve açığın çalıştığı yani cihazın kilitlendiği ve otomatik olarak yeniden başlatıldığı doğrulandı.

İyi haber şu ki bu tür bir açıkta çok fazla can sıkacak bir durum yok. Çünkü bu kodu kötü amaçlı kullanmak mümkün değil. Bu kod ile verilerin çalınması, cihaza zararlı yazılım yüklenmesi gibi şeyler söz konusu değil. Bu kod'un tek yapabildiği cihazın kilitlenmesi ve otomatik olarak yeniden başlatılmasına neden olmak.

Sadece 15 Satırlık CSS Kodu iPhone Cihazların Çökmesine Neden Oluyor
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (1)
    Yorum Yaz...
  • Ziyaretçi
    Ziyaretçi iOS 12 de var
      Yanıt Yaz...