Gelecekçi teknolojiler arasında en çok umut vaat eden çalışmalar arasında uçan taksiler bulunuyor. Drone’ların giderek gelişimlerini sürdürmeleriyle beraber benzer bir konsept olarak uçan taksi girişimleri üzerinde duruluyor.

Farklı firmalar tarafından otonom uçan araçlar üzerinde gerçekleştiren çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Almanya merkezli olan otonom uçan taksi girişimi Volocopter, 25 milyon Euro yatırım alarak gelişim sürecine girmişti. E-volo için, ilk kez yapılacak şehir içi denemelere yönelik olarak Singapur sokakları planlanıyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/10/volocopter-74871498.jpg

Volocopter Uçan Taksi Denemeleri Hazırlığı Sürüyor

2013 yılında E-volo tarafından yatırımcılara sunulan Volocopter, sahip olduğu konseptiyle beraber çok dikkat çekmişti. Pek çok yatırımcı tarafından onaylanan girişim, aldığı yatırımın meyvelerini vermeye başlayacak gibi görünüyor. Dikey havalanma sistemine sahip olan ve elektrik kullanarak çalışan özellikleriyle beraber oldukça fonksiyonel. Volocopter, 18 pervanesiyle beraber hareket edebileceği rotaları da genişletiyor.

E-volo’nun CEO’su konumunda görev yapan Florian Reuter yeni gelişmelere dair ilk ağızdan resmi açıklama yaptı. Volocopter’in ilk kez uçuşu için hazır olduğunu belirtirken aynı zamanda şehirler için sabit rotaların da belirlenmesine yönelik olarak hazırlıkların tamamlandığını duyurdu. Singapur seçiminin, temelinde yatan nedenin kentin teknoloji gelişiminde öncü rolde olduğuna da övgüde bulundu. Reuter, uçan taksi girişimlerinin gelecek yıllarda daha da artacağını söylerken aynı zamanda kendilerinin öncü konumda olacağını da bildiriyor.

Dubai’de 2017 Yılında Özel Uçuş Yapılmıştı

E-volo tarafından ön izinli olacak şekilde uçan taksiye yönelik olarak uçuş çalışmaları sürdürülüyor. 2017 yılında Dubai’de gerçekleştirilen özel bir deneme uçuşu bunun en önemli örneklerinden biri.

Singapur’da gerçekleştirilecek ilk gerçek anlamda testlerde planlanan her şeyin doğru gitmesi durumunda, 5 yıllık süre içerisinde uçan taksilerin bir taşıt olarak kullanılabileceğine değiniliyor.

Teknolojiden beklenen verimin alınması durumunda, diğer girişimlerin de sahip oldukları çalışmalara hız kazandırmaları beklentisi mevcut. Maliyet oranlarının da belirlenmesinin ardından seri üretime geçiş yapılabilmesi mümkün. Ancak her şeyden önce yapılacak olan testlerin sahip olduğu başarı oranı temel etkileyici faktör olarak ön plana çıkacak.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/10/ucan-taksi-girisimi-volocopter-73804902.jpg

Dev Şirketler de Uçan Taksiler Üzerinde Çalışma Yapıyor

Volocopter başarılı bir otonom uçan taksi girişimi olarak rol model olsa da, yalnız değil. Dev şirketlerin de konu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor olmaları önemli bir detay.

Uber cephesinde yaşanan gelişmelerle birlikte gelecek 1-2 yıl içinde bu tür taksilerin hizmete açılması hedefleniyor. Küresel olarak yakaladığı başarıyı yeni nesil teknolojiyle pekşitirmek isteyen şirket sahip olduğu hedefi gerçeğe dönüştürebilir.

Öte yandan Google kurucu ortağı Larry Page de bir otonom uçan taksi projesi destekliyor. Kitty Hawk tarafından tasarlanan Cora aracı, yılın ilk çeyreğinde ortaya çıkmıştı.

Test Tarihi Ne Zaman?

Heyecan verici proje için belirlenen test tarihinin 2019 yılının son çeyreği olması gündemde. Şu an için sadece Volocopter tarafından yapılan açıklamaya farklı şirktler de ortak olabilir.

Uçan Taksi Girişimi Volocopter Singapur'da Test Edilmeye Hazırlanıyor
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...