Deep Web kavramıyla doğrudan ilişkili olarak tutulan Tor ağı, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bambaşka bir kavram haline gelmiş durumda. Kullanıcılar tarafından gizlilikle alakalı olarak beklentilerin artmış olmasıyla beraber, yenilikler de kaçınılmaz hale geliyor. İngiltere merkezli servis sağlayıcısı tarafından yapılan duyuruya göre Tor desteğine sahip SIM kart dönemi başladı.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/10/torandroid-94884266.jpg

Gizliliği hiçbir zaman elden bırakmak istemeyenler için özel olarak geliştirildiği belirtilen SIM kart sisteminin yüksek düzeyde fark yaratması beklentisi mevcut. Brass Horns adlı şirketin sunacağı yeni hizmet olanağı sayesinde SIM kartlarda devrim niteliğinde değişimlerin yaşanabilmesi olası.

Gizlilik Severler İçin İyi Haber

Tor, tamamen gizlilik amacıyla kullanılan bir teknoloji olmasıyla beraber günümüzde farklı sektörlerde tercih ediliyor. Kar amacı gütmeyen kuruluş, SIM kartlarla sağlanana internet erişiminin tamamen Tor ağı üzerinden gerçekleştirileceğine dair duyuru yapmasıyla beraber gizliliği ön planda tutan kullanıcı deneyimi yaşatmak istediklerini de bildirdi.

Mobil kullanıcıları her ne kadar VPN gibi sistemler kullanabilme olanağına sahip olsalar da SIM kartlarıyla alakalı çok sayıda cevaplanmayan soru işareti mevcuttu. Yeni nesi Tor ağı desteğine sahip olan teknolojinin geliştirilmesiyle beraber hiçbir soru işareti olmadan kolaylıkla internet ziyaretlerinin gerçekleştirilebilmesi mümkün olacak.

Onion3G adı verilen projenin en önemli artılarından biri Tor haricinde trafik oluşturulmasını engelleyici özelliğe sahip olması. Güvenliksiz işlem yapılmasının önüne geçiyor olması, mobil cihazlara doğrudan yansıyabilir.

Testler Devam Ediyor

Gizliliğe odaklanan özellikteki yeni nesil kartlarda temel hedef kullanıcı özelini tamamen paylaşılamaz kılmak. Dünya çapında ortak sorunlardan biri olarak ön plana çıkan durumun tamamen ortadan kaldırılması durumunda değişim kaçınılmaz hale gelecek.

Şirket tarafından yapılan duyuruya göre SIM kartların test aşaması hala devam ediyor. Yapılacak olan denemelerin ardından kullanıma hazır hale getirilmeleriyle beraber eksiksiz olarak piyasaya sunulmaları beklentisi mevcut. Yapılan testlerin birçoğu olumlu olarak sonuçlanmış olsa da iyileştirilmesi gereken belli başlı noktalar da bulunuyor.

Şirketin test aşamasını tamamlamasının ardından kullanıcılar için Tor destekli SIM kart teknolojisini sunması mobil teknolojiye yeni bir soluk getirecek.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/10/tor-51167635.jpg

Tor Destekli SIM Kartlar Ne Zaman Satışa Sunulacak?

Henüz test aşamasında olan gizlilik odaklı SIM kartların 2019 yılı içerisinde satışa sunulması bekleniyor. Yılın ikinci çeyreğinde satışa sunulacağına kesin gözüyle bakılan Tor destekli kartlar için şirket tarafından fiyat belirlenmiş durumda.

Aylık 2 Sterlin olarak kullanım ücreti belirlemesinin yanı sıra SIM karttan kullanılacak olan MB başı ücret ise 0.025 Sterlin olarak belirlenmiş.

Satın alımlarda yapılacak olan ödemelerde Bitcoin, Monero ve ZCash desteği var.

SIM kartların satışa sunulmasının ardından büyük bir ilginin olması muhtemel beklentiler arasında yer alıyor. İngiltere'de satışa sunulacak olan Tor desteğine sahip gizlilik odaklı SIM kartlar için ilerleyen zamanlarda tüm dünyaya açılıp açılmayacağı merak konusu. Henüz şirket tarafından bu konuyla alakalı net bir açıklama yok.

SIM Kartlarda TOR Ağı Dönemi Başlıyor
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...