Google News, yani diğer adıyla Google Haberler, günlük olarak milyonlarca ziyaretçi gönderimini sitelere sağlıyor olmasıyla önemli bir konumda yer alıyor. Haber sitelerinde üretilen içerikler kadar blog sitelerinde üretilen içerikler de bu alanda görüntülenme özelliğine sahiptir. İnternet sitesi sahibi olanlar için yarattığı değerle beraber bir vazgeçilmez olarak değerlendirilebilir durumdalar.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/12/gnews-14004845.jpg

Google Haberler, kendine özgün arayüze sahip olmasıyla beraber, kayıtlı olan siteleri bu alanda ön plana çıkarmaktadır. Her site Google tarafından özel olarak değerlendirme sonucuna göre listelemeye girer. Belli başlı kriterlerin ön planda tutuluyor olmasıyla her zaman gereklilikleri karşılayan siteler ziyaretçilere sunulur.

Yeni siteye sahip olanlar için Google News kaydının nasıl yapılabileceğine dair bilgi sahibi olunması temel nokta olur. Kayıt aşamasında doğru seçeneklerin tercih edilmesiyle beraber aynı zamanda başarılı sonuçların alınabilmesi ayrıcalığı elde edilebilir durumdadır. Sitelerin ziyaretçi sayılarına pozitif anlamda etki sağlayan özelliğe sahip olan kaydın tamamlanmasının ardından her zaman günlük olarak yüksek sayıda trafiğin elde edilmesi mümkündür.

Hangi Siteler için Google News Kaydı Yapılabilir?

News kaydı yapılabilecek siteler klasmanında değerlendirilen sitelerin tamamı haber katgorisine sahip olmalılar. Bunun anlamı güncel olarak bilgilerin paylaşıldığı ve haber niteliği taşıyan değerlerin sunulduğu adresler olmaları durumudur. Siyasi, teknoloji, sağlık ve diğer tüm kategorilerde haber içeriğini üreten aynı zamanda güncellemelerin aktif olarak yapıldığı sitelerin eklenmesiyle istenen sonuçlara erişim sağlanır.

Google News Değerlendirme Kriterleri Neler?

İçerik

Değerlendirme aşamasında en çok ön plana çıkan kriter içeriktir. İçerik anlamında beklentileri sunabilen özelliklere sahip özgün siteler her zaman Google News değerlendirme kriterlerini karşılama avantajını elde ederler. Haber değerine sahip olan içeriklerin tamamını üretmekle kalmayan aynı zamanda özgün kriterine de önem veren sitelerin tamamı Google News değerlendirmesinden pozitif sonuçlar alabilirler.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/12/newskayit-98570642.jpg

Arama Motoru Uyumlu URL'ler

Arama motorları ziyaretçilerin aradıkları içerikleri bulabilmeleri için sitelerde belli başlı optimizasyonlar olmasını isterler. URL yapısıyla Google News değerlendirme aşamasında pozitif sonuçlar alabilecek olan sitelerde mevcut olan adres görünümünün doğru şekilde planlanması son derece büyük öneme sahip olur. İdeal URL yapısında yazılan içeriğin başlığı yer almalıdır. Düzenlenmemiş ve optimizesi gerçekleştirilmemiş olan URL'ler Google News kaydında olumsuz sonuçların alınabilmesine yol açar.

Web Siteleri Google News'e Nasıl Kayıt Ettirilir?

Haber sitesi olarak değere sahip tüm siteler için öncelikli olarak Google Webmaster Tools servisinde doğrulama işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yapılan doğrulama sonrasında takip edilecek işlem adımlarıyla beraber değerlendirme süreci başlatılır.

1- www.partnerdash.google.com/publisher#p:id=pfehome linki takip edilir

2-Web sitesinde yer alan "Haberler Dizinine Eklenme İsteğinde Bulunun" adlı seçim yapılır

3-Formda yer alan ilgili alanların eksiksiz doldurulmasıyla "Gönder" seçeneği işaretlenir

Gerekli olan işlem adımları bu şekilde tamamlnamış olur. Google News kaydı belirli süre boyunca inceleme altında tutulur. Yapılan başvuru sonucunda ret alınması durumunda 2 aylık süre boyunca tekrar kayıt yapılması mümkün değildir.

Google News Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...