Google, birkaç yıldır internet üzerinden "Https" kullanımını arttırmak için elinden geleni yapıyor. Güvenli bağlantı kullanan siteleri arama motorunda daha ön sıralarda göstermesi gibi durumlar ister istemez site sahiplerini "Https" kullanmaya yönlendirmiş görünüyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2017/10/google-in-yillik-raporu-bircok-web-sitesinin-guvenli-baglanti-kullandigini-gosteriyor-1-44978420.jpg

Her iki taraf için de daha avantajlı olan güvenli bağlantı verileri saldırılara karşı koruyor. Kullanıcılar için daha güvenli olan bu durumu Google çok önemsiyor. Wi-Fi ağlarına bile güvenemediğimiz bir dünyada güvenli bağlantı artık her web sitesi için zorunlu hale geldi denilebilir. Google kendi ürünleri için, "Https" kullanımının 2014 yılının başlarında yüzde 50 iken şimdilerde yüzde 89'a kadar yükseldiğini belirtti. "Https" kullanan web sitesi sayısı geçen yıla oranla neredeyse iki kat arttı ve artmaya devam ediyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2017/10/google-in-yillik-raporu-bircok-web-sitesinin-guvenli-baglanti-kullandigini-gosteriyor-2-66432150.jpg

Google, güvenli bağlantı kullanmayan web sitelerini işaretleyerek güvenli bağlantı kullanan sitelere göre daha alt sıralarda gösteriyor. Bu durum web sitesi sahiplerinin güvenli bağlantıya geçiş yapması için çok önemli bir neden. Chrome tarayıcısı istatistiklerine göre ABD'deki web sayfalarının yüzde 73'ünün şifreleme yani güvenli bağlantı ile teslim edildiğini söylüyor.

Google'ın Yıllık Raporu Birçok Web Sitesinin Güvenli Bağlantı Kullandığını Gösteriyor
4.75 TOPLAM 4 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...