Android platformundan iOS platformuna geçen kullanıcılar için en yeni değişimlerden birisi sanal asistan Siri’dir. iPhone’lar için özel olarak tasarlanan akıllı yapay zeka teknolojisiyle beraber, dijital anlamda gerçek bir dönüşüm başlatılmıştı.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/siri-apple-40772244.jpg

Yeni başlayanlar veya Android’den iOS’a geçiş yapanlar için yetenekleriyle dikkat çekici özelliklere sahip olan asistanın kullanımına dair bilgi sahibi olunması gereklidir. Belirli komutlara yönelik olarak en iyi cevapları verdiği gibi aynı zamanda direkt olarak arama yapabilme gibi avantajlara sahip olan Siri, her zaman kullanılabilir bir yardımcıdır. Ses komutlarıyla çalışıyor olması Siri’nin sahip olduğu en önemli fark olarak tanımlanabilir.

iOS için Asistan Siri

iPhone için popülerlik kazanmış olsa da, tüm iOS ürünlerinde entegre olarak sunulan bir sanal asistan konumunda bulunur. iPad, Mac, Apple Watch gibi çok sayıda farklı modelin kullanılabilir durumda olması sayesinde her zaman yapılacak olan işlemleri kolaylaştırmada etkilidir. Apple cihazlarının tamamında kullanılabilir durumdadır. Cihazlarla entegre olarak sunuluyor olmasının farkını kolaylıkla gösteren yapısıyla iOS asistanı, her işlemin hızlı şekilde gerçekleştirilebilmesine olanak sağlar. Türkçe dil desteğine sahip olması, hem algılamada hem de cevap vermede etkilidir. Sorulan sorulara veya verilen komutlara göre esprili dile sahip olması en sevilen özelliğidir. iOS için asistan Siri’nin kullanımını daha önce keşfetmemiş olanlar için kullanımda zorluk yaşanmaması adına, dijital asistan kavramı yakından tanınmalı ve aynı zamanda yapılabileceklerin sınırı öğrenilmelidir.

Siri Nasıl Etkinleştirilir?

Yeni iOS cihazı sahipleri için kurulum aşamasında asistan Siri’nin kullanımına dair özel olarak soru sorulur. Hem ilk olarak yapılan işlemlerde hem de Ayarlar üzerinden Siri’yi etkinleştirebilme olanağı bulunur.

Siri ayarlarında Apple tarafından toplam iki seçenek sunulmuştur:
“Dinle: Hey Siri” ve “Siri İçin Basın”

Tercih edilen seçeneğe göre Apple cihazlarının kullanımında Siri’nin etkinleştirilebilmesi olanağı sağlanır. Etkinleştirilmesinin ardından her zaman yapılan ayara göre komut verilerek kullanımına başlanabilmesi mümkündür.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/394931-92869523.jpg

Siri Nasıl Kullanılır?

Siri’nin kullanımı oldukça geniş yönlü olarak tercih edilebilir.

Sanal asistanın öncelikli olarak başlatılması gerekir. “Hey Siri” komutu verildiğinde veya Ana Ekran tuşu basılı tutulduğunda, Siri dinlemeye başlar. Soruları yanıtladığı gibi online olarak aramaları da kolaylıkla gerçekleştirebilmeyi mümkün kılar.

Komutları dinleyerek, verilen komut yönergesinde hareket eden dijital asistan Siri her anı en iyi seviyeye taşıma üzerine benzersiz bir kullanıma sahiptir. Zamandan tasarruf edebilmeyi sağlıyor olmasının yanı sıra bir o kadar da keyifli kullanım seçeneğini beraberinde getiren özelliği bulunur. Siri’nin kullanımında mevcut olan seçeneklerin kapsamı son derece geniş olduğundan dolayı, fark yaratan sonuçların kolaylıkla alınabilmesi sağlanır.

Apple tarafından çok yönlü bir servis olarak geliştirilen dijital asistan Siri, ilk kez iOS işletim sistemini kullananlar veya Siri’yle tanışmamış olanlar için heyecan vericidir.

Akıllı dijital asistan sayesinde sadece ses komutuyla ekran üzerinden yapılabilecek olan her şeye ulaşılabilmesi mümkündür.

 

Siri Nasıl Kullanılır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...