Android platformunda akıllı telefon kullananların en çok tercih ettikleri güvenlik yöntemi kilit ekranı olarak ön plana çıkar. Ekranın hızlıca açılması yerine şifrenin girilmesinin ardından açılmasına olanak sağlayan kilit ekranı son derece önemli bir yere sahip durumdadır. Şifre halinde veya desen halinde tanımlanabilecek Android kilit ekranı için unutulma durumunu sıklıkla karşılaşılan bir sorundur.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/android-72154824.jpg

Android’de koyulan kilidin unutulması durumunda sıfırlamanın gerçekleştirilmesi gerekir. Sıfırlama işlemini yapabilmek için farklı yöntemler kullanılabilir durumdadır.

Unutulan Kilit Ekranı Şifresi veya Deseni Sıfırlama Yöntemleri

1-“Deseni Unuttum” Seçeneği

Android akıllı telefon ekran kilidi olarak desen çizilmesi durumunda, yapılacak denemelerin ardından “Deseni Unuttum” adlı seçenek çıkar. Seçeneğin tercih edilmesiyle birlikte, hesap bilgilerinin onaylanmasıyla yeni şifrenin belirlenebilmesi kolaylıkla gerçekleştirilir.

2-Android Device Manager

Android Device Manager, yeni nesil akıllı telefonlar için en iyi çözümler arasında baş sıralarda yer alır. Gmail hesabı üzerinden erişim sağlanabilecek bir hizmet olması sayesinde kullanımı oldukça pratiktir. Hizmete girilmesiyle birlikte Kilitle butonu tercih edilerek, kilit ekranının şifre kilidiyle değiştirilmek üzere sıfırlanması sağlanır.

3-Cihazımı Bul Servisi

Telefonların çalınmasına veya kaybolmasına karşın geliştirilmiş bir servis olarak ön plana çıkıyor olsa da, “Cihazımı Bul” seçeneği sayesinde şifrenin sıfırlanabilmesi olanağı da mümkündür. Kilitle adlı bölümden yeni şifrenin oluşturulabilmesi mümkündür.

4-Fabrika Ayarları

Akıllı telefonda yer alan verilerin tamamının silinmesinin sorun olmayacağı durumlar için fabrika ayarları, kilit ekranı şifresinin sıfırlanabilmesine olanak sağlar. İlk alındığı haline geri dönebilmesi olanağını beraberinde getiren fabrika ayarları, kilit ekranında da herhangi bir zorluk yaşanmasının önüne geçiyor olmasıyla fark yaratır.

5-Şifre Dosyasını Silmek

Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarda USB hata ayıklama modunun aktifleştirilmiş olması durumunda kullanılabilecek seçenektir. USB kablosuyla akıllı telefon bilgisayara bağlanır. Sonrasında ADB kurulum dizini içerisinde yer alan komut istemi penceresi açılarak, “adb shell rm /data/system/gesture.key” yazılır. Cihazın yeniden başlatılması durumunda şifrenin tamamen kaybolduğu görülür.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/androiddatahero-31896986.jpg

Unutulan Kilit Ekranı Şifresi için Hangi Yöntem Tercih Edilmeli?

Kilit ekranında yaşanan sorunla alakalı olarak kullanılabilecek olan yöntemler tamamen isteğe özel olarak şekillendirilebilmeye uygundur. Android kullanıcılarının tamamının yararlanabileceği seçenekler olmalarıyla, her birinin pratik şekilde kullanılabilmesi mümkündür. Kolaylıkla tamamlanabilecek olan yöntem hangisiyse, o yöntemin tercih edilerek kilit ekranının tamamen sıfırlanabilmesi avantajı bulunur.

Tercih edilen yöntem hangisi olursa olsun, yukarıda yer alan tüm bilgiler kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilir durumdadır. Yaşanan sorunun hızlıca çözülmesine olanak sağlayan yöntemlerle Android telefonların yeniden kullanılmaya başlanabilmesi mümkündür.

Ekstra işlemler yapılmasına gerek kalmaksızın oldukça hızlı şekilde işlemlerin tamamının gerçekleştirilebilmesi avantajı bulunur. Unutulan kilit ekranı şifresine yönelik olarak yapılan geliştirmenin farkını tam anlamıyla görebilmek mümkün olur. Her seçeneğin kendisine özgün kullanım kolaylığı bulunduğu gibi aynı zamanda bir o kadar da fark yaratan seçenekler olarak ön plana çıktığı görülebilir.

Unutulan Kilit Ekranı Şifresi Nasıl Sıfırlanır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...