Yapay zeka, geleceğin en önemli teknolojisi olarak kabul ediliyor. Dünyanın pek çok ülkesi tarafından yapılan çalışmalarla beraber farklı sektörlere yönelik olarak geliştirmeler devam ediyor. Yapay zekanın sunduğu olanaklar, her zaman fark edilebilir derecede ayrıcalıklı sonuçları alabilmeye olanak sağlıyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/2212135-810x458-31315734.jpg

Dünyada en önemli gelişmelerden biri Çin'in Zheijang bölgesinde düzenlenen Dünya İnternet Konferansı'nda yaşandı. İlk yapay zeka haber sunucusu, seyircilerin karşısına çıkarak haberleri sundu.

Zhang Zhao Model Olarak Kullanıldı

Yapay zeka haber spikeri için model görünümüyle Xinhua News kanalından Zhang Zhao spikeri kullanıldı. Robot spiker, öncelikli olarak kendisini tanıtarak açılış konuşması yaptı. Haberleri izleyenlerse yapay zeka ve insan arasındaki farkı ayırt etmede oldukça güç anlar yaşadılar.

Düzenlenen konferanstaki haber bülteninde sağlanan başarı için Çin Devlet Başkanı Xi Jingping tebrik mesajı yayımladı. Mesajda; dünyanın bilim ve teknoloji devrimiyle dönüşüm içerisinde olduğuna vurgu yaptı. Dijital ekonomide gelişimin hızlandırılması gerektiğinin altını çizerken aynı zamanda internet yönetim sitemine de teşvikleri artırılması gerektiğini söyledi.

Dünyanın en önemli teknoloji üretici ülkelerinin başında yer alan Çin, sahip olduğu yapay zeka çalışmalarında öncü konumda.

Haber Spikerini Gerçek Sandılar

Konferansta sunulan haberlerde, model olarak kullanılan Zhang Zhao’nun gerçek sanılmasıyla beraber herkes şaşkınlığa uğradı. Yapay zeka teknolojisinin her şeyi tek tek söylemesiyle beraber insanları bilgilendirmesi sonucunda bilgi sahibi olundu.

Haber spikerinin model olarak kullanılmasından daha çok, kendisinin haberi sunacağını düşünenler yapay zekanın sözcükleriyle karşı karşıya kaldılar. Yapay zekanın sahip olduğu özellikler, ayırt edilemez seviyede olduğu gibi ilerleyen zaman içerisinde daha da geliştirilebilir.

Gerçekle ayırt edilemeyecek kadar özel bir çalışmanın altına imzanın atılması, gelecek için ne kadar önemli aşama kaydedildiği hakkında bilgi veriyor. Haber spikerinin gerçek sanılması buna en önemli örnek.

Dünyanın ilk yapay zeka spikeri olarak tarihe adını altın harflerle yazdıran teknoloji, dünya çapına yayılmasıyla beraber haberlerde gerçekten yapay zekaların yer alabilmesi mümkün olabilir.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/5be46a02b699de18d08288f7-29385097.jpg

Övgüler Sogou’ya

Halka açık şirket Sogou tarafından geliştirilen yapay zeka teknolojisi, tüm dünya çapında övgüleri toplamayı başardı. Gerçeğiyle ayırt edilemeyecek kadar özel bir tasarımın gerçekleştirilmesi ve akıcı konuşmasıyla beraber, haberleri sunması durumunda kimsenin fark edemeyeceği bir haber sekansı yaşanacaktı.

Dünya İnternet Konferansı'nda görücüye çıkan yapay zeka spiker, kendisine hayran bırakmayı başardı. Çin tarafından yapılan geliştirme adından çok uzun süre boyunca bahsettirecek olmasıyla ön planda.

Fark yaratan çok sayıda farklı yapay zeka teknolojisi görülmüş olsa da, ilk haber spikeri teknolojiye bambaşka bir soluk getirmeyi başardı. Herkes tarafından ilgiyle karşılanan yapay zekaya sahip robot için ikinci versiyon geliştirmeleri sürüyor.

Çin, dünyanın yapay zeka teknolojisini kullanmasını en çok destekleyen ülkelerin başında geliyor. Kullanılacak teknolojiyle beraber büyük fark yaratılabileceğini benimseyen konumda. 2019’da Çin’in hamlesine karşılık olarak özellikle ABD’den yapay zeka üzerine geliştirme bekleniyor.

Dünyanın İlk Yapay Zeka Spikeri
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...