İnternet sitelerinden gelen bildirimler zaman içerisinde oldukça can sıkıcı hale gelebilirler. Bu nedenle en sık sorulan sorular arasında tarayıcılardan gelen bildirim nasıl kapatılır? sorusu baş sıralarda yer almaktadır. Chrome, Firefox, Opera ve Safari tarayıcılarının tamamında mevcut olan bildirimlerin kapatılması için belirli adımlar takip edilebilir.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/mac-web-browsers-960x540-72016179.jpg

Günümüzde internet sitelerinin bildirim istekleri hemen her girişte yaşanılan bir problem olarak görülüyor. Web sitelerinin kullanıcılarını bilgilendirmek istemesi üzerine uyarı penceresi mevcuttur. Çoğunlukla “izin ver” olarak yapılan işaretleme sonucunda tarayıcılardan bildirimler siteler özelinde gönderilmeye başlar. Belli bir zaman sonrasında rahatsız etmeye başlayacak kadar sık gelebilen bildirimlerin kapatılması sayesinde rahatlık sağlanabilmesi mümkündür.

Tüm gelen bildirimlerin her tarayıcıda kapatılabilir olması sayesinde hiçbir sorun yaşamadan kolaylıkla işlemlerin tamamlanması da önemli bir avantaj sunar. Herkes tarafından kullanılan tarayıcılar üzerinden, adımların eksiksiz olarak takip edilmesi sonucunda istenilen sonuca ulaşılır.

Tarayıcılarda İnternet Sitesi Bildirimleri Nasıl Kapatılır?

Dünya genelinde en popüler tarayıcılarda site bildirimlerinin nasıl kapatılacağı tek tek tarayıcılar özelinde aşağıda yer almaktadır. Eksiksiz olarak işlemlerin gerçekleştirilmesiyle kolaylıkla bildirimler etkisizleştirilir.

Chrome Tarayıcıda Bildirimleri Kapatma

1-Chrome tarayıcı açılır

2-Sağ üst köşede yer alan üst üste dizili “üç nokta işareti” seçilerek “Ayarlar” açılır

3-Ayarlar penceresinde aşağıya inilerek Gelişmiş > İçerik Ayarları > Bildirimler yolu takip edilir

4-Bildirimler menüsünde sitelerin bildirim yollamaması için “Göndermeden önce sor” kapatılır

Firefox Tarayıcıda Bildirimleri Kapatma

1-Firefox tarayıcı açılır

2-Adres kısmına “about:config" yazılır

3-Uyarı mesajı “Riski kabul ediyorum” seçilerek geçilir

4-Arama kutusuna “Notification” yazılarak “dom.webnotification.enabled”a çift tıklanır

Opera Tarayıcıda Bildirimleri Kapatma

1-Opera tarayıcıyı açılır

2- Tercihler’e tıklanır

3-Web siteleri > Bildirim yolu takip edilir

4-“Hiçbir sitenin masaüstü bildirimleri göstermesine izin verme” seçilerek bildirimlerin tamamı kapatılır

Safari Tarayıcıda Bildirimleri Kapatma

1-Safari tarayıcı açılır

2-“Tercihler”e girilir

3-Web Siteleri sekmesinde yer alan Bildirimler seçilir

4- “Web siteleri anında iletilen bildirimler göndermek için izin isteyebilsin” yanında yer alan tik işareti kaldırılır

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/cr-electronics-inline-your-browser-man-browsing-05-16-33862845.jpg

Belirli Sitelerin Bildirim Göndermesi için Ayarlar Var mı?

Tüm sitelerin bildirim göndermesi yerine sadece belirli sitelerin bildirim göndermesi tercih edilebilir. Tamamen istekler doğrultusunda seçim yapılabilme avantajının bulunuyor olmasıyla, bildirim göndermesi istenen belli başlı siteler kullanılabilir.

Her tarayıcı için ayarlar kısmında bildirim deaktifleştirme işlemi gerçekleştirirken belirli sitelerin göndermesine izin verecek şekilde ayarların oluşturulmasına izin verilmiştir.

En çok kullanılan internet sitelerinden gelecek olan bildirimler yararlı kullanımı beraberinde getirebilen özelliktedirler. Bu nedenle tüm sitelerden gelen bildirimlerin kapatılması yeni haberleri görememe veya maillerden haberdar olamama gibi durumları beraberinde getirebilir.

Tarayıcı web sitesi bildirimlerini kapatmak isteyenler için mevcut olan ayarlamaların başarılı şekilde gerçekleştirilmesiyle hiçbir zaman istenmeyen sonuçların oluştuğu görülmez. Ayarların talep edilen şekilde değiştirilebilmesi mümkündür. Tarayıcılarda kişiselleştirilmiş kullanıma olanak sağlayan yapıda olarak tasarlanırlar.

Tarayıcı Web Sitesi Bildirimleri Nasıl Kapatılır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...