Alman otomobil devi Volkswagen, dünya çapında satışa sunduğu araçlarıyla beraber önde gelen markalar arasında baş sıralarda yer alıyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, dünyanın en yoğun pazarında bulunmak için, Baidu’nun kurmuş olduğu otonom sürüş konsorsiyumuna katılacak. Çin pazarında bulunarak satış oranlarını katlamak isteyen marka, bu hamlesiyle oldukça farklı bir strateji izleyeceğini de göstermiş oldu.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/volkswagen-baidu-96189861.jpg

Sürücüsüz araç, geleceğin teknolojisi olarak görülüyor olmasıyla beraber VW bu anlamda sahip olduğu vizyonla beraber en önemli markalar arasında başı çekebilir. Sürüş deneyimini oldukça yüksek seviyeye taşımak üzerine geliştiriliyor olması sayesinde konseptin ilk örnekleri Tesla modellerinde görülmüştü.

Volkswagen’in sürücüsüz otomobil pazarı içerisinde liderliği eline almak istemesi için ilk hamlesi, sızdırılan konseptinin ön plana çıkması olmuştu.

Biadu ve Volkswagen İş Birliği Sürücüsüz Otomobil Konseptine Değer Katacak

Volkswagen Apollo yönetim kurulunda resmi olarak yer alacak. Aralarında BMW markasının da yer aldığı 130’u aşkın iş ortağına sahip olan Apollo girişiminde yıl sonunda ilk denemeler yapılacak. İsveç merkezli otomobil devi Volvo, Ford’un ardından Çinli arama motoru Baidu ile birlikte otonom araç anlaşmasına imza atan ikinci marka dev isim oldu.

Şirketler tarafından paylaşılan bilgilere göre, markalar arasında geleceğin teknolojisi olan sürücüsüz araç konseptinin yanı sıra elektrikli otomobiller üzerine de çeşitli geliştirmelerin yapılacağı resmi olarak duyuruldu. Baidu tarafından temelleri atılan projeye dahil olan VW, dünya çapında sürücüsüz otomobilleriyle birlikte oldukça önemli bir konuma ulaşabilir.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/baidu-51204832.jpg

Volkswagen Pazar Payını Genişletmek için Geleceği Hedefliyor

Attığı adımlarla birlikte dünyanın öncü üretici markalarından birisi olmasıyla beraber fark yaratan konseptleriyle her zaman kullanıcıların ilk tercihleri arasında yer alıyor. Baidu ile yapılan işbirliği sayesinde Çin pazarının önemli oyuncuları arasında yer alabileceği gibi aynı zamanda pazar payını da genişletme hedefine sahip.

Sürücüsüz otomobil konseptine dair henüz geliştirilmesi gereken daha pek çok önemli özellik bulunuyor olsa da, temel olarak konseptin tamamlanmış olması ve Ford tarafından ilk denemelere başlanacak olması en önemli detayların başında geliyor. Yakın gelecekte Baidu tarafından temelleri atılan konsorsiyumun pozitif faydalarının görülebilmesi mümkün hale gelebilir.

Sürücüsüz Otomobil Konsepti Şekilleniyor

Dünyanın en büyük pazarı olarak kabul edilen Çin pazarında aktifliğini artırırken aynı zamanda sürücüsüz otomobillere odaklanan pek çok farklı marka gibi, VW’de önemli değişiklikler yapacak. Markanın sahip olduğu otomobil üretim modeline ek olarak sadece bir fabrika sürücüsüz otomobil için geliştirmelerde bulunabilir.

Henüz geliştirme aşamaları devam ediyor olmasıyla beraber Baidu ve VW ortaklığının resmi detaylarının kısa süre içerisinde paylaşılması bekleniyor. İki markanın da yapılan anlaşmadan memnun olduğu en önemli ilk bilgiler arasında yer alıyor.

Apollo girişimi temeline sahip olan anlaşma, ilerleyen zamanlarda daha belirgin şekilde detaylarını gösterecek. Sürücüsüz otomobillerde yapılan geliştirmeler için Apollo’da bulunan 130 marka, etkileşimli olarak fikir paylaşımında bulunacaklar.

Volkswagen Baidu Sürücüsüz Araç Teknolojisi için Anlaştı
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...