Elektrikli otomobillere olan ilginin artmasıyla beraber aynı zamanda pazar paylarını yükseltmeleri de otomobil dünyası içerisinde en önemli detayların başında geliyor. Son dönemler içerisinde ünlü markalar tarafından yapılan geliştirmelerin devam etmesi ön planda.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/hyundai-gunes-panelleri-kullanacak-56615105.jpg

Tesla ile başlayan yükseliş, Kia ve Hyundai otomobilleriyle devam edecek .Ünlü markaların pazara giriş yapmasıyla birlikte, teknoloji anlamında da oldukça büyük yenilikler var. Hyundai güneş paneliyle kaplanmış olan araçlarını kısa süre içerisinde piyasaya sürme hazırlığı yapıyor. Hyundai markası çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Kia’da da güneş paneli teknoloji kullanılacak. 2019 yılı içerisinde yollarda olmayı bekleyen otomobiller, temiz enerjiye sahip olmalarıyla fark yaratacaklar.

Yenilebilir Enerji Kaynağı Güneş’ten İstifade Eden Otomobiller

Yenilenebilir enerji kaynakları arasındaki en önemli seçeneklerden birisi olarak ön plana çıkan Güneş, pek çok farklı alanda aktif olarak tercih ediliyor. Güneş enerjisinin yollarda olan araçları besleyecek olmaları, benzersiz bir şarj özelliğini taşıyacak.

Elektrikli otomobil pazarında artan rekabetle beraber özellikle Hyundai tarafından geliştirilen yenilikçi tasarım sayesinde, diğer markaların ilham alabilmesi de mümkün hale gelebilir.

Her ne kadar araçların bataryaları gelişmiş olduğundan dolayı uzun süreli olarak şarj etmeden yollarda bulunmayı mümkün kılıyor olsa da, bir zaman sonra şarj tamamen bitiyor. Hyundai tarafından geliştirilen tasarımda, güneş panelinin döşendiği kısım tam olarak Güneş’ten enerji alabilmeyi mümkün kılan özelliğe sahip. Aynı şekilde güneş paneli bulunduran markalardan biri de Kia. Yapılan planlamaya göre hem elektrikli hem de hybrid araçlarda aktif olarak teknolojinin kullanılması hedefi mevcut.

Güneş Panelleri Farklı Tasarımlarda Üretilecek

Hyundai ve Kia ile yollarda görülecek olan güneş paneli sistemine sahip olan elektrikli araçlar için üretilen sistemler üç farklı tasarımda olacak. İlk sistem, araç kaputlarını kaplayacak şekilde olacak. İkinci tasarımda ise panaromik tavana sahip olan araçların ön plana çıkacağı görülüyor. Son jenerasyon tasarımı olan üçüncü tasarımın geliştirmeleri halen devam ediyor.

Hava Durumuna Bağlı Dolan Şarj

Hava durumunun değerine bağlı olacak şekilde şarj kapasitesinin %30-%60 arasında güneş panelleri sistemi sayesinde doldurulabileceği bildiriliyor. Birinci tasarımların 2019 yılı itibariyle kullanıma başlayacağı kesinleştirilmiş durumda. Piyasaya sürülmeleriyle beraber, güneş paneli sisteminin ne kadar aktif şekilde kullanılabileceği de net olarak görülmüş olacak.

Yeni nesil temiz ve yenilebilir enerji kaynaklarını kullanan araçlara büyük önem veriliyor. Yakıt tasarrufuyla birlikte emisyon oranları düşük seviyede olan modern tasarımlar, dünyanın gelecek dönemlerde hava kirlilik oranında ciddi derecede azalma yaşanmasında etkili rol oynayabilir.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/hyundai-ve-kia-nin-gunes-panelli-araclari-2019-da-yollarda-49838898.jpg

Güneşin olmadığı zamanlarda araçların çalışmalarını bataryalarında bulunan mevcut enerjiyle birlikte devam ettirecekleri bildiriliyor. Güneş paneli teknolojisi sayesinde, havaların iyi olduğu zamanların tamamında maksimum seviyede enerjiden yararlanılacak. Gerekli olan test aşamalarının bitirilmesinden sonra piyasaya sürülmesi hedeflenen araçlar, otomobil dünyasına fark yaratma konusunda ayrıcalıklı seçenekleri sunuyorlar. Yeni nesil tasarımlarda baştan sona farklı tasarımları görebilmek mümkün hale gelebilir.

Hyundai ve Kia'nın Güneş Panelli Araçları 2019'da Yollarda
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...