Akıllı telefon pazarını takip edebilmek için artık ışık hızına ulaşmanız gerekiyor. Her geçen gün yeni modeller çıkıp bir önceki modeli eski raflara gömüyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/10/akilli-telefon-alirken-nelere-dikkat-edilir-2932861.jpg

Akıllı telefon alırken akılcı hareket etmek gerekir. Alacağınız akıllı telefon sizi en az 2 yıl idare etmesi gerekir. 1500 liradan başlayıp 10.000 liraya kadar uzanan akıllı telefon pazarından her yıl telefon almak bütçenize ciddi zarar verebilir. Akıllı telefon güç, performans ve dayanıklık olarak sizi en az 2 yıl idare edebilmesi gerekir. Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gereken hususlar.

Ekran ve Çözünürlük

Geniş görüntü almak için ekran boyut kullanım kolaylığı sağlamalıdır. En çok kullanılan ve ideal telefon boyutu 5,5 inç olandır. Bu boyutta rahat video izleyebilirsiniz. Cepte taşıması kaba gibi dursa da görüntü almak için en ideal boyut 5.5 inç'tir. Çözünürlük olarak Full HD uygun ve panel olarak da Super AMOLED olanları tercih etmelisiniz. Bu panel, 16 milyona kadar canlı renkler imkanı sunar. Corning Gorilla Glass ekran koruma teknolojisine sahip akıllı telefonları tercih etmeniz avantaj sağlayacaktır.

Tasarım ve İncelik

Şık tasarım ve güzel görünüm akıllı telefon tercihinde önemlidir. İnce tasarım çizgisi kullanım kolaylığı sağlar. 8-9 mm incelikteki akıllı telefonlar taşıma ve kullanımı oldukça rahattır. İnce tasarımda sağlamlık, kaliteli işcilik ve sağlam metal gövde olmasına dikkat edilir.

İşletim Sistemi

İşletim sistemini Android’ten yana kullanacaksanız, Android 7.1.1 Nougat işletim sistemi alt limitiniz olmalıdır. Daha aşağısı hantal bir telefon olarak sizi sıkıntıya sokacaktır. iOS işletim sistemine sahip telefonlarda ise satışta olan tüm telefonlar son güncellemeleri almaktadır. Arayüzün sade olması, size kullanım kolaylığı sağlar. 

Performans

Qualcomm Snapdragon 626 işlemci, 2,2 GHz’e kadar 8 çekirdekli işlemciye sahip akıllı telefon size uzun yıllar hizmet edebilir. Oyun, film izleme, internette gezinme, video çekimi gibi birçok işleminizi takılmadan hızlı biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Alacağınız akıllı telefon ram olarak en az 3 gb ram'e sahip olmalıdır. 32 GB veya daha üstü dahili hafıza ve microSD kart desteği veren telefonları tercih edebilirsiniz.

Kamera

Satın alacağınız akıllı telefonda ana kamera en az 12 MP olması gerekir. Megapikselin yüksek olması, iyi fotoğraf çektiği anlamına gelmez. Hızlı odaklanması ve her türlü ışık koşulunda çarpıcı fotoğraflar çekebilmesi için; lazer otofokus, faz algılamalı otofokus, çift tonlu çift LED flaş ve f/1,7 diyafram açıklığına sahip olması gerekir. Kamera arayüzünde profesyonel çekim modu, otomatik gece modu gibi özellikler bulunması gerekir. Ön kamera 5 MP değerinde geniş açılı ve f/2,2 diyaframa sahip bir lens genellikle yeterli olacaktır.

Pil Ömrü

Pil ömrü ne kadar uzun olursa o kadar iyi. 2700-3000 mAh kapasiteli batarya 21-22 saate kadar pil ömrü sunar. Bizim tavsiyemiz 3000 mAh seviyesinin üstüne çıkmanız yönünde.

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilir?
5 TOPLAM 5 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...