İstanbul Büyükşehir Belediyesi akıllı geri dönüşüm konteynırları ile çevreci yeni bir uygulama başlatıyor. Bu uygulama sayesinde halkın geri dönüşüme katkı sağlaması hedeflenirken bu bağlamda İstanbulkart'lara da ücretsiz bakiye yüklenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, pet şişe atıklarının vatandaşlar tarafından geri dönüşümünü sağlayan bu proje ile uygulamaya katılan vatandaşların İstanbulkart'ına ücretsiz dolum yapmayı hedefliyor. Plastik doğada en yavaş yok olan maddeler arasında bu bağlamda pet şişelerin geri dönüşüme kazandırılarak hem doğanın korunması amaçlanırken hem de vatandaşların ekonomik anlamda tasarruf sağlaması hedefleniyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/09/istanbulkart-lara-atik-pet-siselerle-dolum-yapilabilecek-73892216.jpg

İlk olarak okullara ve metrolara yerleştirilmesi planlanan akıllı geri dönüşüm konteynırları sayesinde hem vatandaş, hem doğa, hem belediye karlı çıkacak. Vatandaşlara doğayı koruma bilinci kazandırması hedeflenen bu uygulama aynı zamanda vatandaşların tasarruf yapmasınıda sağlıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal bu konuda hakkında şöyle dedi; İstanbul'da şu an 10 tane bulunan bu akıllı geri dönüşüm konteynırlarının 1 ay içerisinde sayısının 100'ü aşması bekleniyor. Konteynırlara atılacak şişe başına kazanılacak bakiye ise şu şekilde; 0,33 litrelik pet şişe için 2 kuruş, 1 litrelik pet şişe için 6 kuruş ve 1,5 litrelik pet şişe karşılığında 9 kuruş yüklenecek.

Mevlüt Uysal'ın Yaptığı Açıklamanın Tamamı

Dünyada ilk defa diyemiyoruz, bazı ülkelerde uygulanan ama Türkiye’de ilk defa uygulanacak. Pet şişe doğada kaybolmayan, geri dönüşümü hayatımızda da vazgeçilmez olan dönüşümü adına çok önemli katkı sunacağını düşünüyoruz. Belirli yerlerde koyacağımız konteynerlerle pet şişelerin toplanması, o pet şişeyi o konteynere atan her şahsın İstanbulkart’ına bedel ödenmesi öngörülüyor. Cam şişeleri henüz daha bu makinede toplayamıyoruz. Onun da çalışmasını yapıyoruz. 0.33, 0.5, 1.5 litrelikler olmak üzere pet şişeler; 0.33 litrelik ve 0,5 litrelik metal içecek kutularının toplanmasıyla ilgili bir çalışma. Sadece sosyal medyadan duyurduğumuz bu çalışmamızın haberlerde bu kadar kabullenilmesi, beğenilmesi bizi heyecanlandırdı.

Bu makine, pet şişeler ve alüminyum metal kutular olmak üzere iki grubu toplayabiliyor. 10 gramlık 0,33 litrelik petlerimiz atıldığı zaman İstanbulkart sahibine 2 kuruş, 16 gramlık 0,5 litrelik pet şişeye 3 kuruş, 32 gramlık 1 litrelik pet şişeye 6 kuruş, 45 gramlık 1,5 litrelik pet şişeye 9 kuruş olmak üzere para yüklüyor. Bu parayı İstanbulkart adına her kullanabildiği yerde kullanabilir. İstanbulkart’ın daha sonraki süreçlerde değişik kullanım alanları olacağı gibi, şu anda da sadece ulaşım değil değişik kullanım alanları oluyor. İstanbulkart’ın her kullanım şeklinde bu ücretler kullanılabiliyor.

İstanbulkart'lara Atık Pet Şişelerle Dolum Yapılabilecek!
5 TOPLAM 9 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (1)
    Yorum Yaz...
  • Ziyaretçi
    Ziyaretçi Çok yararlı bir proje olmuş. Umarım bu tür projeler yaygınlaşır ve artar bu sayede de halkımız bilinçlenir ve doğayı korur.
      Yanıt Yaz...