Windows 10, gelişmiş özellikleri ve kullanım kolaylığıyla ön plana çıkan işletim sistemi sürümü olsa da güncelleme geldiğinde sürücüler de genellikle güncellenmeye başlıyor. Güvenlikle alakalı bir güncelleştirme yüklenmesi sırasında bile sürücülerin güncellenebilmesi söz konusu olduğundan dolayı, nasıl kapatılacaklarına dair bilgi sahibi olunması en önemli bilgilerin başında geliyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/12/w10-89703939.jpg

Her zaman doğru bir işlem seçeneği olmamasının temel nedeni, doğru sürücülerin bulunmasında yaşanan soruların olabilmektedir. Genel sürücülerin yüklenmesiyle beraber sorunlu sürüme geçiş yapılabilmesi gibi olumsuz sonuçlar da bu şekilde ortaya çıkar. Windows 10’da sürücü güncellemelerinin tamamen kapatılmasının sağlanmasıyla beraber istenen sonuçlara ulaşabilme ayrıcalığı elde edilir.

Windows 10 Sürücü Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

Windows 10’da mevcut olan sürücülerin sadece manuel olarak güncellenmesi isteniyorsa öncelikli olarak otomatik güncelleme seçeneğini devre dışı bırakılmalıdır. Yapılacak olan devre dışı bırakmayla alakalı en önemli nokta ise, sistem için doğru sürücülerin sürekli olarak kontrol edilerek yüklenmesi gerekliliğidir. Aygıtların doğru çalışabilmesi için bu adım büyük öneme sahiptir.

Sürücü Güncellemelerini Devre Dışı Bırakma

Denetim Masası > Aygıtlar ve Yazıcılar yolu izlenir.

Aygıtlar bölümü genişletilerek sistemle alakalı bağlı tüm cihazların listesi ekrana gelir.

Bilgisayarla aynı adı taşıyan aygıt simgesine sağ tıklanarak açılan menü içerisinden “Aygıt Yükleme Ayarları” seçeneği tercih edilir.

Ekrana gelen “Cihazlarınız için kullanılabilen üretici uygulamalarını ve özel simgeleri otomatik olarak indirmek ister misiniz?” sorusu Hayır olarak işaretlenerek değişiklikler için kayıt seçilir.

Sürücü güncellemelerinin otomatik olarak yapılması yapılan işlemlerin ardından artık mümkün olmayacaktır. Sadece manuel şekilde kullanılabilir durumdaki sürücü güncellemelerinin tekrar yapılması istendiği durumda aynı ayarlar üzerinden değişimlerin gerçekleştirilebilmesi mümkündür.

Sürücülerin tamamı için geçerli olacak durumda, sürekli olarak takip işleminin gerçekleştirilerek en iyi sonuçların elde edilebilmesi mümkün olur. Aksi takdirde sürücülerle alakalı sorun yaşayabilme gibi sorunlar ortaya çıkar.

Windows 10 Sürücü Güncellemelerini Kapatmak Zararlı mı?

Windows 10 için sürücü güncellemelerinin kapatılması herhangi bir zarara sahip değildir. Gerekli olan güncelleme işlemlerinin gerçekleştirilmesi durumunda belli başlı avantajları sağlama ayrıcalığını beraberinde getirir. Windows platformunun başarıyla kullanılabilmesi için geliştirilmiş 10 sürümünde yer alan sürücü güncellemeleri kapatıldığında tüm otomatik işlemler otomatik olarak iptal edilmiş olur.

Güncellemelerin can sıkıcı durumları oluşturmamasına yönelik olarak kapatma yapılıyor olmasına karşılık gerekli kontrollerin her zaman sağlanmasıyla beklenen sonuçların alınması sağlanabilir.

Maneul olarak güncelleme işlemleri atlanmadan gerçekleştirildiğinde Windows 10 başarıyla kullanılabilir durumda olur. Herhangi bir zararı olmayan otomatik sürüm güncelleme kapatması her bilgisayarda yapılabilir durumdadır.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/12/wi10-694436.jpg

Windows 10’da Sürücüler için Güncellemede Özel Ayarlar Yapılabilir mi?

Sürücü güncellemelerde belli başlı sürücülerin otomatik güncellemelerinin kapatılması gibi durum söz konusu olmaz. Yapılabilecek olan ayarlar temel seçeneklerden oluşmuştur.

Otomatik indirmelerin devam etmesi için Denetim Masası > Aygıtlar ve Yazıcılar yolu üzerinden “Aygıtlar” kısmından aktive gerçekleştirilebilir.

Windows 10 Sürücü Güncellemesi Nasıl Kapatılır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...