İnternet üzerinde yapılan tüm işlemler, sayfa gezinmeleri, indirmeler ya da film, video vs. izlenmeleri, akademik araştırmalar gibi olgular bilgi çöplüğü olarak adlandırıldı. Bilgi çöplüğünden anlamlı ve işe yarayacak bilgileri toparlamaya çalışan yazılımcılar Big Data terimine de zemin hazırladı.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2019/01/bigdata-11007385.jpg

Big data nedir hakkında yapılan araştırmalar son zamanlarda hız kazansa da aslında internet kullanımının başlaması ile birlikte veriler toplanıyor ve büyük veri olarak kullanılıyor.
Büyük veri fotoğraf arşivleri, sosyal medya paylaşımları, ziyaret edilen internet siteleri gibi pek çok olguyu anlamlı ve işlenebilir bir hale getiriyor. Oluşturulan bu yeni bilgiler ise tekrar kullanıcılar üzerinde uygulanıyor. Örneğin, ayakkabı alışverişi için ziyaret ettiğiniz sayfalar bir süre sonra tekrar karşınıza çıkacaktır. Bu işlem büyük veri sayesinde oluyor ve toplanılan bilgiler zaman zaman şirketlere satılabiliyor.

Big Data Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Kişiye özel hizmet amacıyla kullanılan big data son kullanıcıların bilgilerinin saklanması ile elde ediliyor. Oluşturulan veriler özel bilgiler içermiyor ancak internet gezinmeleri kayıt altına alınıyor ve rapor olarak sunuluyor. Big data kullanım alanları ise çok sayıda şirketin ve kullanıcının hayatını kolaylaştırabiliyor. Big data kullanılan yerler

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2019/01/1-mlwsgzegxkwbkgxdk49wva-54466836.jpg

  • Sağlık kuruluşları, hastalara yönelik özel ve kişisel tedavilerin tam zamanlı yapılabilmesi için kendi sayısal depolarını kullanır.
  • İnternet şubesinde hangi işlemin yapıldığı, müşterinin neye ihtiyaç duyduğu gibi konularda bankalar da big data kullanabiliyor.
  • Sosyal medya paylaşımlarında büyük veri toplanması milyarlarca kilobayta ulaşıyor.
Big Data Nedir? Big Data Hangi Alanlarda Kullanılıyor?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...