Dünya çapında milyarlarca kullanıcı tarafından aktif olarak tercih edilen Facebook, video oynatma özelliğine sahip. Standart şekilde hesaplara giriş yapılmasının ardından istenmeyen videolar olsa bile direkt olarak oynatma başlatılıyor. Videoların otomatik olarak başlaması, özellikle mobil kullanıcılar için oldukça can sıkıcı durumda.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/pile-of-3d-facebook-logos-1379-875-56288373.jpg

İnternete her zaman Wi-Fi üzerinden bağlanabilmek mümkün değil. İnternet veri erişimi aktifken yapılan bağlantıyla Facebook’a girişle birlikte başlatılan videolar, internet paketini eritip bitiriyor. Videoların otomatik olarak başlamasını istemeyen çok sayıda kullanıcı da bu durumda şikayetçi durumda.

Facebook’ta Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır?

Otomatik video oynatma işleminin gerçekleştirilmesini istemeyen kullanıcılar basit birkaç adımı takip ederek kolaylıkla istedikleri Facebook kullanımı elde edebilirler. Android ve iOS platformları için otomatik olarak ayarların deaktif hale getirilmesi sayesinde kolaylıkla oynatmanın kapatılması mümkündür.

Facebook Otomatik Video Kapatma Android

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlardan veya tabletlerden Facebook uygulamasına girildiğinde, videonun kapatılması için aşağıdaki adımların takip edilmesi büyük kolaylık sağlar.

1- İlk olarak Ayarlar menüsüne girilir

2- Alt kısımda “Medya ve Kişiler” adlı menü açılır

3- Burada “Otomatik Oynatma” sekmesine girilir

4- Kapatma seçeneği tercih edilir

Pratik şekilde tamamlanan işlem adımları sayesinde Facebook otomatik video kapatma Android üzerinden gerçekleştirilmiş olur. Her zaman kolaylıkla aynı adımlar takip edilerek oynatma seçeneği kapatılabilir veya tercihe göre açılabilir. Yapılan seçimlere göre uygulamaya giriş yapılmasının ardından otomatik olarak oynatılıp oynatılmayacağı belirlenir.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/facebooklogo-51112593.jpg

Facebook Otomatik Video Kapatma iOS

iOS işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlar ve tabletlerde de Facebook otomatik video oynatıcının kapatılması mümkündür. Uygulama üzerinden giriş yapılıyor olduğundan dolayı işlem adımları aynı şekilde izlenmelidir. Android ve iOS platformları arasında bu işlem için tek fark, Ayarlar menüsüne ulaşma aşamasında mevcuttur. Geriye kalan tüm işlem adımları Android’de olduğu şekilde tamamlanarak otomatik videolar kapatılır.

1- Ayarlar menüsüne girilir

2- “Medya ve Kişiler” seçilir

3-  “Otomatik Oynatma” sekmesine girilerek kapatma işlemi gerçekleştirilir.

Aynı sıralama takip edilerek iOS için kolaylıkla otomatik başlayan videoların kapatılması mümkündür.

Facebook Otomatik Video Oynatmayı Kapatmak Avantaj Sağlar mı?

Sürekli olarak Facebook kullananlar için otomatik videoların kapatılması başlı başına internet paketlerine etki eder. Daha uzun süre kullanılabilir internet elde edebilme olanağını beraberinde getiren özelliği sayesinde otomatik oynatmanın kapatılması her zaman fark yaratır.

İşlem adımlarının takip edilmesi haricinde ekstra bir ayar yapılmasına gerek yoktur. Herkes için rahatlıkla tamamlanabilen özellikte olan Facebook otomatik video oynatmanın kapatılması sayesinde uygulamanın istenildiği gibi kullanılabilmesi olanağı mevcuttur.

Videolar için otomatik oynat seçeneğinin kapatılmasından sonra, videolar izlenmek istendiğinde üzerlerine gelerek başlatılabilirler. Otomatik olarak başlamaları yerine isteğe bağlı videoların izlenerek tasarruflu kullanım oluşturulması ve Facebook ana sayfalarının daha temiz hale gelmesi bu sayede sağlanabilmektedir.

Facebook Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...