İnternet, dünyadaki tüm insanların ortak kullanım alanı olarak tanımlanıyor olmasıyla beraber günümüzde gizliliğin önemini en yüksek noktaya çıkarmış durumdadır. Atılan her adımın kaydedilmesiyle beraber internet tarayıcıları için belirli seviyeye kadar gizliliğin sağlanması için Gizli Mod özelliği aktif olarak kullanılabilir durumdadır. Gizlilik açısından beraberinde getirdiği avantajı pratik şekilde erişilebilir seviyede olur.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/12/sec-89552187.jpg

Bilgisayarlardan internet bağlantılarının gerçekleştirildiğinde tarayıcı üzerinde kaydedilmesi istenmeyen siteler için gizli mod sürekli olarak tercih edilmelidir. Ortak kullanım alanları veya başkalarının bilgisayarlarından sağlanan erişimde bilgi kayıtlarının gerçekleştirilmesi istenmediği durumlarda kolaylıkla beklentilerin karşılanabilmesi ayrıcalığı elde edilir.

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcıları olarak tanımlanan Google Chrome, Mozilla Firefox ve Opera için her zaman gizli modda başlatılabilmeyi sağlayan ayarlamalar yapılabilir. Pratik şekilde tamamlanabilir durumda olan ayarlamalar sayesinde ekstra olarak uğraş verici durumlarla karşı karşıya kalınması söz konusu olmaz. Tarayıcı başlatıldığı andan itibaren direkt gizli mod açılarak yapılan tüm işlemlerin gizli kalması sağlanır.

Tarayıcılar Her Zaman Gizli Modda Nasıl Başlatılır?

Tarayıcıların her zaman gizli mod seçeneğiyle başlatılabilmesi avantajını elde etmek için özel komutların girilmesi gerekir. Mevcut ayarlamalar sonucunda gizli mod seçeneğiyle başlatma otomatik olarak yapılmaktadır.

Google Chrome

Google Chrome tarayıcısını kullananlar için tarayıcının gizli modda başlatılabilmesine olanak sağlayan ayar pratik şekilde aktive edilebilir durumdadır.

1-Chrome tarayıcısının masaüstü kısayoluna sağ tıklanır

2-Özellikler seçeneğine tıklanır

3- Kısayol bölümünde yer alan kutucuğun sonuna “–incognito” yazılır

4-Tamam diyerek kaydedilir.

Ayarın yapılmasından sonra kısayol üzerinden yapılan girişlerin tamamında gizli mod otomatik olarak başlatılacaktır.

Mozilla Firefox

Firefox, komut ayarlamalarıyla otomatik gizli mod başlatabilme avantajını beraberinde getiren özelliğe sahiptir. En çok kullanılan tarayıcılardan birisi olarak tanımlanmasıyla her an başarılı sonuçlara ulaşılabilecek ayarlamalar sonucunda gizli mod otomatik hale getirilebilir durumda olur.

1-Firefox tarayıcısının masaüstü kısayoluna sağ tıklanır

2-Özellikler seçeneği tercih edilir

3-Hedef adlı kısmın sonuna “–private” eklenir

4-Tamam diyerek kaydedilir.

Mozilla tarafından geliştirilen Firefox için işlemin tamamlanmasının ardından her başlatma gizli modla yapılacaktır.

Opera

Opera kullanıcılar için gizli mod seçeneğinin otomatik olarak başlatılabilmesi olanağı kolaylıkla gerçekleştirilebilir olarak sağlanmıştır.

1-Opera tarayıcısının masaüstü kısayoluna sağ tıklanır

2-Özellikler menüsüne girilir

3-Hedef adlı kısmın sonuna boşluk bırakılarak “–private” yazılır

4-Tamam butonuna tıklanır.

Tarayıcının başlatılmasından itibaren otomatik modda çalıştığının görülebilmesi mümkün olacaktır.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/12/br-78732022.jpg

Gizli Mod Avantajlı mıdır?

Gizli mod kullanımı tercih edilen tarayıcılar özelinde gerçekleştirilebilir olmasıyla beraber gizlilik isteklerini karşılayan avantajı sunar. Tarayıcıların başlatıldığı andan itibaren otomatik olarak işlemin gerçekleştirilmesi durumunda fark yaratan seviyede kolaylıkların elde edilebilmesi söz konusu olur. Gizli mod ayarlarının kaydedilmesi durumunda hiçbir ekstra ayar yapılmasına gerek olmaksızın kolaylıkla tarayıcının başlatıldığı andan itibaren kullanılmaya başlayabilirler. Tarayıcılarda mevcut olan gizli mod seçeneğinin otomatik başlatılması gizlilik açısından oldukça önemlidir.

 

İnternet Tarayıcıları Her Zaman Gizli Modda Nasıl Başlatılır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...