Dünyada milyonlarca kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılan iPhone’larda yer alan verilerin saklanabilmesi için yedekleme olanağı bulunur. Telefonu değiştirirken veya yaşanabilecek veri kayıplarının önüne geçme amacıyla yedekleme büyük bir öneme sahiptir. Cihazlarını yedeklemek isteyen kullanıcılar, bilgilerine her noktada istedikleri zaman ulaşabilme avantajına sahiptirler.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/backup-iphone-ipad-to-icloud-610x339-120695.jpg

iPhone için yapılacak olan yedeklemeler, hafıza kartı kullanılmadığından dolayı farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir durumdadır. Tercih edilecek yöntemlere bağlı olarak kolaylıkla istenen verilere erişim sağlanabilmesi de kolaylaşır.

iPhone Cihazlar için Yedeklemeler Nasıl Yapılır?

iCloud ile Yedekleme

iPhone cihazını iCloud’a yedekleme olanağı, tercih edilen en pratik yöntemdir. Apple servisi olarak geliştirilmiş olan platformda tüm bilgileri tutabilecek kadar alana sahip olabilme olanağı bulunur. Aynı zamanda her yerden hesaba erişim sağlayabilme gibi fark yaratan avantajları sayesinde iCloud her zaman internete bağlı olunan noktalardan yedekleme yapılabilmesine olanak sağlar.

Yedeklemenin yapılabilmesi için;

Ayarlar> Apple Kimliği> iCloud yolu takip edilir. iCloud için yedeklemenin açık olup olmadığı kontrol edildikten sonra gerekli olan işlemin gerçekleştirilebilmesi mümkün olur. “Şimdi Yedekle” seçeneği üzerinden, henüz yedekleme yapılmamışsa yedeklemeye başlanabilmesi mümkündür. iCloud üzerinden yapılan yedekleme süresi boyunca internete bağlı olunması gerekir.

iTunes ile Yedekleme

iTunes sayesinde PC veya MAC üzerinde iPhone cihazlarının tamamen yedeklenebilmesi olanağı bulunur. Cihazın ilgili platforma bağlanmasının ardından, cihaz içerisinde yer alan tüm belgelerin aktarımı kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Bilgisayarla bağlantı kurulmasının ardından “Şimdi Yedekle” seçeneği tercih edilerek yedekleme gerçekleştirilebilir.

Bulut Platformları ile Yedekleme

Bulut teknolojisinin gelişmiş seviyeye ulaşmasıyla beraber her geçen gün artış gösteren olanakların bulunabilmesi ayrıcalığı söz konusu olur. Bulut platformları üzerinde yedekleme yapmak isteyen iPhone kullanıcıları, sahip oldukları verileri uygulamalar üzerinden yedekleyebilme olanağına sahiptirler. En çok kullanılan bulut veri saklama alanları çevrimiçi hizmet olarak ön plana çıkarlar.

Dropbox, Google Drive ve Lifebox gibi çok sayıda farklı veri depolama seçeneği uygulamalar üzerinden ulaşılabilir durumdadır. Kolaylıkla gerçekleştirilebilir durumda olan işlem adımları sayesinde internete bağlı olunan her zaman istenen belgelerin yedeklerinin alınabilmesi ayrıcalığı sunulur.

Bulut platformları, kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapılabilecek basit platformlar olmalarıyla beraber ihtiyaç duyulan veri alanını sunarlar. Ücretli olarak paket satın alımıyla çok daha fazla alana sahip olabilmek de mümkün durumdadır.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/icloud-logo-43045980.jpg

Hangi Modellerde Yedekleme Yapılabilir?

iPhone kullanıcıları için, tüm modellerde yedeklemenin gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Kolaylıkla tamamlanabilir özellikte olan yedekleme işleminin her zaman sorunsuzca gerçekleştirilmesi sayesinde fark yaratan sonuçların alınması söz konusu olur. Tercih edilen yönteme bağlı olarak kullanılabilecek depolama alanı da değişkenlik gösterir.

Verileri çok fazla yer kaplayan kullanıcılar için ekstra alan satın alımlarının gerçekleştirilmesi gerekebilir. Tamamen ihtiyaçlara bağlı olarak sunulan veri depolama alanlarının bulunabilir olması, iPhone cihazlarının her biri için çok daha pratik kullanımı beraberinde getiren özelliktedir.

iPhone Yedekleme Nasıl Yapılır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...