Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya sitesi olma özelliğini taşıyor olmasıyla, Facebook tamamen kendisine özgün bir ağ. Sunduğu özellikleri sayesinde fark yaratan ve aynı zamanda kullanıcılarını memnun etmeyi başarır. Facebook’un en önemli özellikleri arasında Hikayeler özelliği bulunur.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/2158132-810x458-97968887.jpg

Instagram ve Snapchat platformlarıyla ünlenmiş olsa da, sıklıkla Facebook kullanıcıları için de Hikayeler kısmından paylaşım yapmayı tercih eder. İlgili kısmın nasıl kullanılacağı konusunda bilgi sahibi olmayanlar için Facebook Hikaye arşivinin kapatılmasına yönelik olarak gerekli ayarlamaların yapılması büyük önem taşır.

Hikaye Arşivi Kopya Olarak Kaydedilir

Fotoğraf ve videoların, 24 saatlik sürenin ardından kaybolacağı düşünülüyor olsa da; paylaşılan her içerik, Hikaye Arşivi bölümünde kopyalanarak saklanır. Hem videoların hem de fotoğrafların saklanmasının istenmedi durumda, bu özelliğin kapatılmasıyla sorunun ortadan kaldırılarak tamamen gizli kullanımın gerçekleştirilebilmesi olanağı bulunur.

Paylaştığı hikayelerin sadece kendisinde bulunmasını isteyen her kullanıcı, arşiv ayarlarını yapmalıdır. Aksi takdirde kopyanın hiçbir şekilde kaldırılabilmesi mümkün olmaz. Facebook tarafından sunulan Hikaye Arşivi ayarları içerisinden gerekli olan ayarlamaların yapılarak başarılı sonuçların alınması mümkündür.

Facebook Hikaye Arşivi Nasıl Kapatılır?

Facebook uygulaması açıldıktan sonra, ekranın üst kısmında Hikayeler adlı bölüm bulunur. Hikayeler bölümünün sağ üst kısmında yer alan “Arşivin” adlı butona tıklanarak, paylaşılan içeriklerin tamamının görülebilmesi mümkündür. Facebook Hikaye Arşivi içerisinde kalan paylaşımların her birinin saklandığı alan olarak düşünülebilecek olan alan, silineceği düşünülen fotoğrafların bulunduğu yerdir.

Hikaye Arşivin bölümüne girilmesiyle beraber ekranın sağ üst kısmında “Çark” görünümüne sahip olan simgeye tıklanarak “Ayarlar” kısmına geçilir.

Ayarlar içerisinde “Arşive Kaydet” adlı seçeneğin kapalı hale getirilmesi sayesinde, hikayeler kısmında bir kopya saklanmaya devam edilmez.

Facebook Hikaye Arşivi için yapılan paylaşımlar, sürelerinin dolmaları itibariyle 24 saatin sonrasında tamamen silinir. Kullanıcıların gerekli olan ayarı yapmadığı her zaman Facebook tarafından belirlenen ayarlar nedeniyle, bir kopyası saklı tutulmaya devam eder. Ancak kişiselleştirilmiş Hikaye kısmına sahip olmak isteyen kullanıcıların tamamı gizlilik ayarını yapmalıdır.

Hikaye Arşivi’nin kapatılmasıyla beraber isteklere uygun şekilde kullanımın gerçekleştirilmesi mümkündür.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/facebook-stories-ios-874x492-37622854.jpg

Facebook Hikaye Ayarının Yapılması Fark Yaratır mı?

Facebook, kullanıcılarının isteğe özel şekilde sosyal medya deneyimini yaşayabilmeleri adına bazı ayar olanaklarını sunar. Facebook Hikaye Arşivi kapatmak bunlardan birisi olarak ön plana çıkar. Her ayarda olduğu gibi, belirli özelliklerden faydalanabilmeyi sağlar.

Saklanan kopyanın olması yerine çok daha gizliliğe odaklı şekilde herhangi bir kopya olmadan hikaye paylaşımlarının yapılması kullanıcılar açısından yüksek derecede öneme sahip olur.

Uygulama üzerinden yapılan hikaye paylaşımlarının silineceğini düşünenler için bu özellikte ayarların yapılmaması durumunda paylaşılan her hikayenin kaydedileceği görülebilir. 24 saatlik süre paylaşımları silmek için herhangi bir şekilde etki etmez. Sadece kullanıcıların görebileceği zaman dilimi değişmiş olur. Hikaye arşivinin ayarlanması basit ve kullanışlı Facebook Hikayeler kısmı oluşturur.

Facebook Hikaye Arşivi Nasıl Kapatılır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...