Teknoloji alanında birçok başarıya imza atan Çin, NASA tarafından gerçekleştirilmesi imkansız olarak kabul gören, uzay motorunu yapmayı başardı. Çinli bilim insanları tarafından üzerinde uzun süreçli olarak çalışmaların sürdürüldüğü Em Drive adındaki uzay motoru nihayet son aşamalarına gelmeyi başardı.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2017/09/emdrive-cin-uzay-motoru-1-16482700.jpg

Peki Em Drive nedir?

Çin teknolojisine özgün olan Em Drive, özet olarak elektroin motorlu bir uzay roketidir. NASA kuruluşu tarafından yapılması imkansız olarak tanım gören Em Drive, birkaç adet Çin'li bilim insanı tarafından oluşturulmadan önce teknik denemelerden geçirilerek oldukça olumlu neticeler elde edilmiştir.

Em Drive şuan hangi aşamada?

Em Drive elektronik uzay motoru, henüz test denemelerinde bulunmaktadır. Fakat Çin televizyon kanallarından aktarılan güncel bilgilere göre Em Drive uzay motorunun Mars gezegenine ziyaret sürecini ortalama olarak 70 güne kadar düşürebileceği yönündedir.

Em Drive nasıl çalışıyor?

Motor egzozunun borusunda elektromanyetik dalgalanmaların yer aldığı Em Drive uzay motoru, egzozdan meydana gelen bu dalgalanmalar daha sonra, borunun hemen iç çeper kısmındadan sekmeye neden olmakta ve meydana gelen sekme ise beraberinde titreşime neden olmakta, bu aşamalardan itibaren ise rezonans frekansında motorun takılı olduğu uzay aracı, ileri doğru hareket etmeye başlamaktadır.

Uzay teknolojisinde dünya devleri arasında yer alan Çin ülkesi, başarılması imkansız sanılan bu başarısı sayesinde dünya tarihinde uzun süreli olarak adından söz ettirecektir.

Çin, NASA'nın İmkansız Dediği Uzay Motorunu Yapmayı Başardı
4.4 TOPLAM 5 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...