3B baskı işlemi veya ilave üretim, nesnelerin üretiminde önemli bir atılımdır. Bunun nedeni, gerçek imalat prosedürlerinin genellikle istenen nesneyi oluşturmak için söz konusu malzemenin azaltılmasını veya değiştirilmesini içermesidir. Ek olarak, bu işlemler için aynı zamanda gelişmiş bir teknoloji ve bu teknolojiye hâkim kişilerin çalıştırılması gereklidir.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2019/01/cube-3d-yazc-yeni-1024x635-63307772.jpg

3B baskı, "3B tasarım" oluşturulmasıyla başlar. Daha yaygın olarak 3D model olarak bilinen bu dosya, yazdırılacak nesnenin dijital temsilidir. Bu 3B dosya daha sonra 3B yazıcı tarafından gönderilir ve okunur. Yerleşik 3D yazıcı yazılımı, makineye nesneyi katman katman üretmeye başlayan talimatları gönderir.

3D Yazıcı Nasıl Çalışır?
 https://www.teknodurak.org/uploads/images/2019/01/aa-1024x768-41618975.jpg

3D yazıcının çalıştırılabilmesi için pek çok teknoloji bulunmaktadır. Bu teknolojilerin doğru bir şekilde kullanılması gereklidir. Aksi takdirde, bu teknolojiden verim alınamaz.  Birbirinden farklı teknolojilere sahip olan 3D yazıcıların tamamı, aynı çalışma prensibine sahiptir. Nesnelerin şekillerine göre katman oluşturmak, sağlanan malzemeleri kullanarak ve yazıcıyı kontrol eden yazılımın verdiği talimatlara göre nesneyi oluşturmak, temel çalıştırma prensibidir. 3D yazıcı türleri arasında ev tipi yazıcılar bulunmaktadır. Bu grup, baskı kafalarında sıvı veya yarı sıvı biriken bir malzeme kullanan yazıcıları içerir. Bu grup, içinde erimiş plastiğin en yaygın olarak hammadde olarak kullanıldığı, Replicator Makerbot modeli gibi kişisel yazıcıları içerir. Bir diğer çeşidi ise endüstriyel modelidir. Bu grup, ışık ya da lazer ışınlarına maruz kaldığında katılaşan, başlangıçta sıvı halde foto polimerleri kullanarak nesneler yaratan yazıcılar içerir. Her üç yazıcı grubundan en eski olanı ise basılan ürünlerin kalitesi nedeniyle önemli bir ticari başarı elde etmiş olanıdır.

3D Yazıcı Nedir?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...