Günümüzün en önemli teknoloji ürünlerinden biri olarak sınıflandırılan drone, çok yönlü olanakları da beraberinde getirmektedir. Kullanım alanlarının geniş yelpazeye dağılım gösteriyor olması sayesinde hayatı kolaylaştıran teknoloji olarak da sınıflandırılır. Video çekimi yapmada da etkili ürünler olmaları sayesinde kayıtta benzersiz görüntüler elde edebilmeyi mümkün kılar.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/maxresdefault-2167037.jpg

Son dönemlerde kullanımları artan droneların, video çekimleri için benzersiz seviyede sundukları olanaklar fark yaratıyor. Hem basit hem de bir o kadar etkileyici olmaları dronelar için ayırt edici rolün göstergesi durumunda. Çok sayıda modelin 4K’ya kadar video kalitesini sunuyor olması da kaliteli videolar çekebilmede etkili. Doğru ayarların yapılması sayesinde en iyi seçeneklerden yararlanabilme olanağı mevcut. Ancak her seçenekte yüksek çözünürlüğe sahip olan kamera bulunmuyor.

Video Hazırlığı Nasıl Yapılmalı?

Kaliteli videolar çekebilmek için hem renk hem de yüksek çözünürlüğün bulunması gerek. Videonun hazırlığını yapma aşamasında dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar sayesinde başarılı görüntüleri almada önemli seviyede ayrıcalık mevcut. Çekim hazırlıklarının başarılı şekilde tamamlanarak videolar için en iyi seçimlerin yapılabilmesi avantajı yakalanır.

Gün Işığını Yakalamak: Sürekli olarak düşük kaliteli videolar çektiğinden şikayetçi olanlar için ışığın kötü olması en önemli etken konumunda bulunur. İyi bir ışığın olması demek kaliteli videolar demektir. Gün ışığından aktif olarak faydalanmak benzersiz görüntüler elde edebilmede etkili olur.

Polarize Filtre: Aktif olarak polarize filtre kullanılması uçuş esnasında daha iyi görüntüler yakalayabilmeye olanak tanıyan detayların başında gelir. Ayarların standart halde bırakılmaması bazı durumlarda en iyi seçenek olarak tanımlanır.

Doğru Nokta: Drone uçuşu esnasında bir yol haritasının bulunması gerekir. Gelişigüzel şekilde iyi görüntülerin elde edilebilmesi tamamen şansa bağlı olur. Ancak bir harita doğrultusunda uçuşların ayarlanması sayesinde istenilen sonuçların görülebilmesi olanağını sağlar.

Beyaz Dengesi: Drone ile video çekerken beyaz dengesi en önemli noktadır. Filtre kullanılması çok gerekli olmasa da dengenin sağlanarak renklerin iyi ayırt edilebilir durumda olmasına her zaman önem verilmelidir. Aksi takdirde beklenmeyen görüntü bozukluklarıyla karşı karşıya kalınabilir.

Tehlikeleri Tespit Etme: Drone ile video çekmeye başlamadan önce tehlikeli olabilecek detayların tespit edilmesi gerekir. Video çekimi esnasında mevcut her şey ön planda tutularak risksiz uçuşların gerçekleştirilmesi mümkündür.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/drone-marketing-16388217.jpg

Video Çekim Aşaması

Çekimin pürüzsüz şekilde yapılabilmesi çok kolay bir işlem adımı olmasa da yapılabilir durumdadır. Çekim aşamasının önceden planlanarak hangi bölgelerin görüntüsünün alınacağı ve nerede uçuş yapılacağı gibi detaylar planlanmış olmalıdır. Zoom-in ve zoom-out bölgelerinin iyi seviyede ayarlanması video çekim aşamasındaki farkı oluşturan temel unsurlardır.

Uçuşların el kontrolünde gerçekleştirilmesi çok daha iyi görüntülerin alınabilmesine olanak tanır. Parlak ışıkların bulunduğu bölgelerden geçişlerin yapılması sayesinde aktif olarak beklenen görünümlerin yakalanabilmesi avantajını sağlar. Her zaman rotası belirli uçuşlarla keyifli çekimler yapılır.

Her hazırlık tamamlandıktan sonra video çekimi başlatılarak, videolar oluşturmaya başlanabilir.

Drone ile Video Nasıl Çekilir?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...