Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı liste doğrultusunda RTÜK, listede belirtilen yiyecek ve içeceklerin televizyonlarda reklamlarının yayınlanmasını yasakladı.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/03/cips-cikolata-kola-gibi-urunlere-reklam-yasagi-geldi-2-64397016.jpg

"Sağlıkta Dönüşüm" konusunda ikinci döneme giren Sağlık Bakanlığı, sağlıklı bir yaşam için çalışmalara başlamıştı. Bu çalışma kapsamında gıda ambalajlarının değişmesi konusunda çalışan bakanlık, gıdaların trafik lambalarının renklerinde tanımlanmasını istemişti. Bakanlığın şimdiki çalışmasıysa televizyonlarda yer alacak yiyecek ve içeceklerin kategorilendirilmesi oldu. Bu kapsamda RTÜK tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren "Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik" Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı listeyi referans alacak.https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/03/cips-cikolata-kola-gibi-urunlere-reklam-yasagi-geldi-3-73155903.jpg

Sağlık Bakanlığı, reklamları 15 günün sonunda yayınlanmayacak olan yasaklı yiyecek ve içecekler için bir kırmızı liste ve reklamların belirlenen kriterlere uyması halinde yayınlanacak olan yiyecek ve içecekler için de bir turuncu liste hazırlayacak.

Programlar içinde ürün yerleştirme yapılan reklamlarda ekranın altında izleyicilerin rahatlıkla okuyabileceği büyüklükte bir kayan bant olacak. Bu bantta Sağlık Bakanlığı'nın düzenli ve dengeli beslenmeye yönelik uyarıları yer alacak. Bu uyarılar RTÜK'ün internet sitesinde de yer alacak. 

Yasaklanan Gıdalara Örnekler

  • Çikolata, şekerler, şekerlemeler
  • Bisküvi, kekler ve cipsler
  • Meyve suları, gazlı içecekler, enerji içecekleri

İzin Verilerin Gıdalara Örnekler

  • Et, balık, tavuk ve yumurta
  • Süt, yoğurt, ayran, peynir
  • Sebze, meyve ve bakliyatlar
Cips, Çikolata, Kola Gibi Ürünlere Reklam Yasağı Geldi!
4.3333333333333 TOPLAM 6 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...