İnternet tarayıcıları hayatı son derece pratik hale getiren özellikte olmalarıyla her zaman ön plana çıkıyorlar. Dünya genelinde internet erişimini sağlayabilmek adına tarayıcıların üstlendiği rolün son derece yüksek seviyede tanımlanması, ayrıcalıklı sonuçları beraberinde getiriyor. Tarayıcılar her ne kadar yüksek seviyeli kolaylıklar sunuyor olsalar da, dahili olarak bulunan şifre yöneticisi kişisel güvenlik üzerine soru işaretlerini oluşturmakta.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/12/safety-72229956.jpg

Google Chrome, Mozilla Firefox ve Opera tarayıcılarının her birinde yer alan Parola Kaydet seçeneği, otomatik olarak girişlerin yapılmasına katkı sağlıyor. Ancak kullanılmaları durumunda belirli riskleri de beraberinde getiren özelliğiyle ön planda. Tarayıcıların kullanıcı istekleri doğrultusunda özelleştirilebilir durumda olmaları avantajı sayesinde otomatik parola kayıt işlemlerinin tamamen devre dışı bırakılması söz konusudur.

Otomatik Parola Kaydet Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Google Chrome

Chrome tarayıcı kullananlar için parolaların kaydedilmesini engellemek isteyenler için devre dışı bırakma ayarları yapılmalıdır.

1-Ayarlar menüsüne girilerek, açılan menüde Gelişmiş ayarları göster seçeneğine tıklanır

2-Şifreler ve Formlar menüsünün altında yer alan Şifreleri Yönet butonu tercih edilir

3-Açılan ekrandaki üstte “Açık” halde olan buton “Kapalı” hale getirilir.

Tamamlanan işlemin ardından kayıt gerçekleştirilerek, sitelere girilen tüm parolalar gizliğini koruyacaktır.

Mozilla Firefox

Firefox, en çok tercih edilen tarayıcılar listesinde baş sırlarda yer alıyor. Herkes için aktif olarak gizliliği sağlama üzerine otomatik parola kayıt işleminin devre dışı bırakılabilmesi olanağı ayarların takip edilmesiyle gerçekleştirilebilir durumdadır.

1-Sağ üst köşedeki yer alan menü açılarak “Seçenekler” butonuna tıklanır

2-Ekrana gelen menü içerisinde sol kısımda yer alan “Gizlilik ve Güvenlik” sekmesine geçilir

3-Formlar ve Parolalar menüsü altında yer alan “Sitelerdeki kullanıcı adlarını ve parolaları hatırla” seçeneğinin yanında olan tik işareti kaldırılır.

Aynı bölüm içerisinde geçmiş kayıtlı şifrelerin bulunması durumunda kaldırılabilmeleri mümkündür.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/12/is-chrome-os-right-for-you-100571833-primary-idge-93550075.jpg

Opera

Opera, kullanım oranları açısından dünyanın her ülkesinde aktif olarak sunulan seçeneklerden birisi olarak tanımlanır. Dahili olarak mevcut parola kayıtlarının devre dışı bırakılması adına pratik adımların izlenerek başarılı sonuçlara ulaşılması avantajı her zaman bulunur.

1-Menü > Ayarlar adımı takip edilerek Ayarlar menüsüne girilir

2-Solda yer alan “Gizlilik ve Güvenlik” sekmesine geçilir

3-Parolalar kısmında yer alan “Web’de girdiğim parolaları kaydetmeyi öner” seçeneğindeki işareti kaldırılır

Opera’da kayıtlı olan şifrelerin kaldırması isteniyorsa, aynı ekran üzerinde altta yer alan “Tüm parolaları göster” butonuna tıklanır şifrelerin silinmesi mümkün olur.

Tarayıcılarda Otomatik Parola Kaydet Devre Dışı Bırakmanın Avantajları Neler?

Otomatik olarak devre dışı işleminin tamamlanmasıyla aktif olarak kullanımda olan şifrelerin koruma seviyeleri artırılabilir. Her zaman kayıtlı şifrelerin giriş yapılırken otomatik olarak gösteriliyor olması belli başlı zafiyetlerin oluşmasına yol açabilmektedir. Tarayıcıların her birinde kaldırılan kayıtlı şifrelerle beraber yaşanması muhtemel olan durumların önüne kolaylıkla geçilir. Avantaj olarak gizliliğin artırılması farkı yaratılmış olur. Tüm tarayıcılar için aynı durum söz konusudur.

Tarayıcılarda Otomatik Parola Kaydet Nasıl İptal Edilir?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...