Araçların daha önce yaşadığı kaza gibi durumların öğrenilebilmesine yönelik olarak araç hasar kaydı sorgulaması büyük öneme sahiptir. Özellikle ikinci el piyasasında mevcut olan değişimlerin göz önünde bulundurulmasıyla beraber sorgulamalar sonrasında başarılı sonuçları elde edebilmek mümkündür. Yaşanabilecek olan sorunların tamamını erken görmek araçlar için karar adımında sorgulama sayesinde mümkün olur.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/12/car-53185743.jpg

Araç hasar kaydı nasıl sorgulanır? sorusuna sahip olan çok sayıda kişi bulunuyor. Alınacak olan araçlarda mevcut olan durumun net olarak görülebilmesine yönelik sorgulama günümüzde başarılı şekilde tamamlanabilir durumdadır. Her zaman kolay ve pratik şekilde uygulanabilir adımlar sayesinde vakit kaybı yaşamaya gerek olmaksızın araçlardaki hasar durumunun görülerek değerlendirilebilmesi mümkündür.

Araç Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Kaza yaşamış olan araçlar için hasar kaydının sorgulanmasına yönelik olarak uygulama yöntemi en önemli konu olarak ön plana çıkar.

SMS üzerinden her yerden her zaman sorgulamalar başarılı şekilde gerçekleştirilebilir durumdadır. Telefonlar üzerinden yapılacak olan işlem sayesinde hem zahmetsiz hem de vakit kaybı olmaksızın fark yaratan çözümlerin elde edilebilmesi ayrıcalığı bulunur.

Araçlara yönelik olarak mevcut hasar kaydının görülebilmesi için, hasar kaydının bulunuyor olması gerekir.

SMS Yöntemi

Plaka yazılarak, Turkcell 5664‘e gönderilir. Turkcell, Türk Telekom veya Vodafone operatörleri fark etmeksizin kolaylıkla sorgulama işleminin gerçekleştirilebilmesi avantajı söz konusudur. Gerekli olan bilginin sadece plaka numarası olarak belirlenmesiyle tüm işlemleri kısa süre içerisinde halledebilme ayrıcalığı elde edilir.

Çağrı Merkezi Yöntemi

Çağrı merkezi yönteminin kullanılmasında aranacak numara 118 90 olarak oluşturulmuştur. Tüm operatörler üzerinden yapılabilecek olan aramalarla beraber çağır merkezi üzerinden plaka sorgulamasıyla hasarın olup olmadığının öğrenilebilmesi avantajı bulunur. Dakika başına 3.49 ücretlendirme tarifesi uygulanır.

E-devlet Yöntemi

E-devlet vatandaşlara çok sayıda farklı hizmeti ücretsiz olarak sunduğu gibi araç hasar kaydı sorgulamalarını da aynı şekilde sunar. E-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilecek olan işlemler sayesinde avantajlı sonuçları elde edebilme ayrıcalığı yakalanır. E devlet yönteminin aktif olarak kullanılması hiçbir ücret ödeme zorunluluğu olmaksızın kullanılabilir. Hesaplara giriş yapılarak sorgulama gerçekelştirilebilir.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/12/arac-hasar-kaydi-sorgulama-nasil-yapilir-728x410-63967467.jpg

Araç Hasar Kaydı Sorgulama Ücretli mi?

GSM operatörleri üzerinden ekstra işlem yapmaya gerek kalmaksızın kolaylıkla tamamlanabilen sorgulama, ücretli ve ücretsiz olarak değişkendir. SMS ve çağrı merkezi aramaları ücret alır. Mesaj başına 7 TL olarak belirlenen ücretin her plaka sorgusunda hattan kesilmesi söz konusudur. Ancak e-devlet üzerinden yapılan işlemlerde araç hasar kaydı sorgu işlemi ücretsiz olarak tamamlanabilir.

Tercih edilecek yöntem ne olursa olsun, araç hasar kaydı sorgulaması sayesinde yaşanabilecek ekstra zararların önüne geçilmiş olur. Tüm araç alımları için geçerli olan bu durum, aktif olarak kullanılmalıdır. Aksi takdirde yaşanabilecek olan kötü sonuçlar araç satın alımlarında maddi zarara uğramayı beraberinde getirebilir. Tüm yöntemler 7/24 kullanılabilir durumda olduğundan dolayı hızlıca işlemlerin tamamlanması sağlanır.

Araç Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...