Mars'ta uzun süredir yaşam olup olmadığı araştırılıyor. Bilim insanları bu konuda yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Mars'a sperm gönderecek olan ekip, uzayda çoğalmanın koşullarını araştıracak.

NASA, uzayda döllemenin mümkün olup olmadığını araştırmak için uzaya ilk kez dondurulmuş boğa spermi örnekleri gönderceğini açıkladı. Nisan ayında başlayan ve NASA Ames Araştırma Merkezi tarafından yönetilen proje Micro-11 ismini taşıyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/04/mars-ta-cogalmanin-yollari-araniyor-2-76202893.jpg

Yerçekimsiz ortamın sperm üzerindeki etkilerini anlamak amacıyla yapılan proje kapsamında, insan benzeri olan boğa sperm'i örnekleri kullanılacak. Proje ile ilgili açıklama yapan NASA, "Uzun süreli uzay yolculuğunun insanın üreme sağlığını nasıl etkilediğini henüz bilmiyoruz ve bu araştırma üremenin düşük yerçekimi koşullarındaki potansiyel yaşama yeteneğini anlama noktasında ilk adım olacak" dedi.

Gönderilen veriler sürekli olarak takip edilecek bu bağlamda araştırmacılar, spermin uzaydaki hareketlerini incelemek için bir de video kaydı kullanacak. Deneyin ardından dünyaya geri dönecek olan sperm örneği, yeryüzünde bulunan sperm örnekleri ile karşılaştırılarak aradaki farklılıklar belirlenecek.

Mars'ta Çoğalmanın Yolları Aranıyor
4 TOPLAM 5 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...