Kablosuz ağ adı nasıl değiştirilir? Sizde bu sorunun cevabını arıyor ağ adınızı değiştirmek istiyorsanız doğru yere geldiniz demektir. Bu makalemizde bu işlemi çok basit ve detaylı bir şekilde anlattık. Artık sizde kablosuz ağ adınızı değiştirebilirsiniz.

Son olarak işlemlere başlatmadan şunu belirtmekte fayda var, kablosuz ağ adını değiştirmek istediğiniz modeme bağlı olmanız gerektiğini unutmayın. Yani bir nevi o modem üzerinden internete çıkıyor olmanız gerek desek yanlış olmaz.

1. Adım - Modem Arayüzüne Bağlanmak

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/08/kablosuz-ag-adi-nasil-degistirilir-1-49076719.jpg

Öncelikle bir tarayıcı aracılığıyla modem arayüzüne bağlanmanız gerekiyor. Tarayıcı olarak Google Chrome'u tavsiye ettiğimizi belirtelim. Modem arayüzüne bağlanmak için arama kısmına 192.168.2.1 yazarak kullanıcı adı, şifre gireceğimiz alana geliyoruz. Bu arada IP adresleri modem'den modeme farklılık göstermektedir. Deneyebileceğiniz bazı IP adresleri; 192.168.1.1, 192.168.1.2, 192.168.1.33, 192.168.2.1, 192.168.2.2 bunlardır. IP adreslerinin hiç biriyle modem arayüzünüze ulaşamadıysanız, modeminizin modelini Google'da aratarak doğru IP adresini bulabilir ya da modeminizin modelini yorum kısmında belirtmeniz durumunda bizden yardım alabilirsiniz.

Modem arayüzü giriş ekranına ulaştığımızı varsayarak devam ediyorum. Bu aşamada daha önce şifre belirlediyseniz bu bilgileri kullanarak giriş yapın, eğer daha önce kullanıcı adı ve şifre belirlemediyseniz şifreniz modem üzerinde yazıyordur. Bu bilgileri öğrenerek giriş yapın. Ek olarak bazı modemlerde kullanıcı adı ve şifre sorulurken bazı modemlerde sadece şifre sorulabilir. Fabrika çıkışlı genellikle gelen kullanıcı adı ve şifreler; admin - pass, admin - admin, ttnet - ttnet, admin - ttnet, admin - 1234, ttnet - 1234 ve hiç bir şey girmeden boş bırakarak deneyebilirsiniz, eğer bunların hiç biri olmadıysa dediğimiz gibi modem üzerinden bunu öğrenmeniz gerekmektedir.

2. Adım - Kablosuz Ağ Ayarları Bölümüne Girmek

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/08/kablosuz-ag-adi-nasil-degistirilir-2-42050391.jpg

Velhasıl kelam yukarıdaki adımları başarılı bir şekilde yapıp modem arayüzüne bağlandığınızı varsayıyorum. Bu aşamada yapmamız gereken yine modem'den modeme farklılık göstersede hemen hemen benzer olan bu arayüzlerde kablosuz ağ ayarlarını bulmak.

Daha Önce Bağlandığınız Kablosuz Ağların Şifresi Nasıl Öğrenilir?  

Bu alanda daha önce kullandığınız kablosuz ağ adınının yazdığı yeri bularak kablosuz ağ adınızı ve parolanızı değiştirebilirsiniz. Kablosuz ağ adını değiştirirken dikkat etmeniz gereken birkaç şey bulunuyor bunlar; kablosuz ağ adınızın Türkçe karakter içermemesi gerektiği, örneğin; ö, ç, ğ gibi. İkinci olarak kablosuz ağ adınız boşluk içeremez ve son olarak kablosuz ağ adınız sayı ile başlamamalıdır. Bu üç kurala uyarak istediğiniz kablosuz ağ adını belirleyebilirsiniz. Örneğin boşluk için TEKNO-DURAK, TEKNO_DURAK, TEKNO.DURAK alternatiflerini yani tire, alt tire ve nokta alternatiflerini istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Adımları doğru bir şekilde takip ettiyseniz başarılı bir şekilde değişiklik işlemini gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir. Değişiklik işleminin akabinde internet bağlantınız kesilebilir sakın endişe etmeyin. Bu doğrultuda kablosuz ağ kısmından değiştirdiğiniz isim görünen ağa tekrar bağlantı sağlamanız yeterli olacaktır. Yaşadığınız sorunları bizimle paylaşırsanız elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız. Kablosuz ağ adı nasıl değiştirilir? adlı makalemiz burada bitti esen kalın.

Kablosuz Ağ Adı Nasıl Değiştirilir?
5 TOPLAM 7 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...