İşlemci ve ekran kartı gibi donanımlar yıllardan beri hız aşırtma için kullanılırken RAM’lere fazla ilişilmiyordu. Bu durumun değişmesini isteyen ADATA, XPG Spectrix D80 isimli sıvı soğutmalı belleklerini duyurdu.

Dünyada bir ilk olan sıvı soğutmalı bellek, işlemci ve ekran kartıyla oynayan hız aşırtmacılar için yeni bir alternatifin de kapısını açtı. Bellek, üzerindeki sıvı soğutması sayesinde ısınma problemini düşünmeden çok yüksek hızlara ulaşabiliyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/04/cok-yuksek-hizlara-cikan-dunyanin-ilk-sivi-sogutmali-ddr4-bellegi-duyuruldu-2-34746230.jpg

ADATA XPG Spectrix D80’nin Teknik Özellikleri

ADATA’nın ürettiği yeni DDR4 bellek, üzerinde bulunan sıvı soğutması dışında RGB aydınlatmasıyla da oyuncuların kasalarına çok yakışacak. Yalnızca görsel değil donanım anlamında da kullanıcılara beklediklerinden fazlasını verecek olan bellek, hız aşırtmayla 5000MHz seviyesine kadar çıkabiliyor.

Belleğin odak noktası olan sıvı soğutmanın çalışma mantığına baktığımızda karşımıza iki katman çakıyor. Üst kısımda sızıntıya karşı sağlamlaştırılan bir ısı dağıtıcı bulunurken, alt kısımda ise alüminyum bir ısı dağıtıcı bulunuyor. Belleğin yüksek frekanslarından dolayı oluşan sıcak havanın, alüminyum dağıtıcı ile sıvı soğutmaya iletilerek sıcaklığının düşmesi sağlanıyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/04/cok-yuksek-hizlara-cikan-dunyanin-ilk-sivi-sogutmali-ddr4-bellegi-duyuruldu-3-59836059.jpg

2666MHz ile 5000MHz hızları arasında çalışan belleğin 16GB-32GB-64GB sürümleri bulunacak. Yeni belleğin fiyatı ve ne zaman satışa çıkacağı açıklanmadı, ancak hız aşırtma tutkunlarının şimdiden radarına girdiğini söyleyebiliriz.

Çok Yüksek Hızlara Çıkan Dünyanın İlk Sıvı Soğutmalı DDR4 Belleği Duyuruldu
4.2 TOPLAM 5 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...