Dünyanın önde gelen bilişim şirketleri arasında zirvede olan IBM, yüksek maliyetli bir satın alım gerçekleştirerek rekora imza attı. 33 milyar USD değerindeki alışveriş tüm zamanların en yüksek rakamlarından biri oldu. IBM, açık kaynaklı işletim sistemi denildiğinde akla ilk olarak gelen Linux'un ve yazılım dağıtım şirketi konumunda olan Red Hat'ın satın alındığını resmi olarak duyurdu.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/10/ibm-2-90900510.jpg

170'i aşkın ülkede aktif olarak operasyonlarını sürdüren IBM tarafından yapılan satın alım bazı uzmanlar tarafından beklentiler arasında yer alıyor olsa da bazıları tarafından sürpriz olarak değerlendiriliyor. Açık kaynaklı işletim sistemi Linux'u ve açık kaynaklı yazılım dağıtım şirketi Red Hat'in satın alımı için harcanana tutar 33 milyar USD. TL bazında değerlendirildiğinde 190 milyar TL'lik bir satış oranına tekabül ediyor.

En Büyük Yazılım Şirket Satışı

IBM tarafından gerçekleştirilen satın alım, bugüne kadarki en büyük yazılım şirketi el değişimi olarak tarihe geçti. Red Hat'in operasyonlarının tamamen sonlandırılmayacak olması, bunun aksine IBM’in Hybrid Cloud takımında ayrı bir birim olarak çalışmalarını sürdürecek olması da önemli detaylardan biri. Açık kaynak koduna sahip olan işletim sistemlerinin geliştirmesinin devam edip etmeyeceğine dair henüz net bir bilgi yok. Ancak yapılan satın alım Linux'u da kapsıyor olduğundan dolayı beklentiler devam edeceği yönünde.

Kuruluşu 1993 yılına uzanan Red Hat, açık kaynaklı yazılım endüstrisinde uzun süredir aktif. Operasyonlarını sürdürdüğü süre boyunca sürekli olarak kar etmesi satın alımın milyar dolar seviyesine ulaşmasında önemli bir etken. Geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan bulut bilişim sektöründe IBM rakiplerine göre oldukça geride kalmıştı. Google, Amazon ve Microsoft gibi dev şirketlerle aynı seviyeye gelmek isteyen IBM tarafından yapılan hamle, ağırlıklı olarak bulut bilişim alanında işlevsel olabilir. Linux'un aktif olarak tercih edilen bir işletim sistemi olarak bu alanda kullanılıyor olması, IBM’in bulut bilişimdeki gelişmelerini aktif olarak gerçekleştirmesine olanak sağlayabilir.

Linux ve Red Hat'e sahip olmasına rağmen yakın zamanda IBM’in halka açık olarak hizmt veren en büyük bulut sağlayıcısı olması beklentisi yok. Şirketler içinse aynı durum söz konusu değil.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/10/ibmlinux-16125561.jpg

IBM Bulut Bilişim Sektöründe Şirketlere Odaklanabilir

IBM tarafından yapılan 33 milyar dolarlık satın alımın perde arkasında yer alan detaylar şirketlere hizmet anlamında fark yaratabilir. Bulut bilişimde mevcut olan teknolojinin geliştirmek istenmesindeki en önemli detayların başında verilecek olan ücretli hizmetler geliyor.

IBM, yaptığı satın alımların maliyetini yıllık karlılık oranılya kapatabilir. Yapılan satın alıma dair bilgiler net şekilde paylaşılsa da IBM'in gelecek zaman diliminde ne gibi hamlelerde bulunacağına dair net olarak bir bilgi akışı bulunmuyor.

Şirketin yoğunlaştığı sektör üzerinde pazar payını artırması vazgeçilmez olarak değerlendirildi. Dünyanın en güçlü yazılım şirketinin iki yeni güçlü markayı bünyesine almasıyla beraber yöneleceği alanlar merak konusu.  

IBM Linux'u Satın Aldı: 33 Milyar Dolarlık Satış!
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...