Türkiye pazarında aktif olarak uzun süredir bulunmayı başaran markalar arasında yer alan Apple, ilk ürün tasarımlarından günümüze kadar oldukça yüksek seviyede satışlar gerçekleştirmişti.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/tim-cook-24227294.jpg

Yeni ürünlerini ve teknolojilerini yakın zaman içerisinde piyasaya sürmesiyle beraber, Apple için işler iyi gitmiyor. CEO Tim Cook tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülke pazarlarında satışlar Apple için beklenen seviyede değil. Satışlar hakkında sessizlik kararını da almasıyla birlikte, beklentilerden ne seviyede uzaklaşıldığına dair yorum yapılamıyor.

Tim Cook Türkiye Satışlarını Değerlendirdi

Yaklaşık 90 milyar dolar seviyesinde gelir bekleyen Apple’da, yılsonu satış hedefleri çok daha büyük olarak değerlendirildi. Şirket, 2018 içerisinde 90 milyar dolar satış gerçekleştirse de hedefini yakalamayabilir. Türkiye, Brezilya, Hindistan ve Rusya gibi pazarlarda sorun yaşadıklarını dile getiren Tim Cook, bu ülkeler kapsamında özellikle son dönemler içerisinde satışların iyiye gitmediğini vurguladı.

Pazarlarda beklenen satışların gerçekleştirilememesini para birimlerindeki zayıflamaya bağlı tutan CEO, yaşanan kur farkı nedeniyle fiyatların yükseldiğini dile getirdi. Apple’ın istediği düzeyde pazarların büyüme kaydedemediğinin altını önemle çiziyor olmasıyla beraber, gelişmekte olan pazarların her birinin ayrı sorunlarının olduğunu bildirdi. Apple cephesinden sorunların tespit edilerek, nedenlerine yönelik olarak değerlendirme yapılacağını da söylüyor.

Yakın geçmiş zaman içerisinde dolar kurunun hızlıca yükselmesine bağlı olarak TL’nin değer kaybetmesiyle, Apple iki kez üst üste zam yapmıştı. Sadece iPhone’lar için değil aynı zamanda MacBook Pro gibi ürünlerde yaklaşık olarak 2 kat fiyatına yakın zamlanmalar görülmüştü.

Kur farkı oluşmadan önce Türkiye, Apple’ın memnun olduğu pazarlardan biri olarak görülüyordu. Ancak fiyatlarda yaşanan artışlarla birlikte kullanıcıların ürünlere olan talebinin düşüş göstermesi, şirket için soru işaretlerini beraberinde getirdi.

Türk Kullanıcılar Fiyatlardan Memnun Değil

Türkiye pazarında en çok satılan ürün olan iPhone’lar özellikle ilk çıktığı zamanlarda bile yüksek talebe sahip oluyorlardı. Ancak Apple tarafından belirlenen satış fiyatlarının yeni ürünler için çok yüksek seviyelere çıkması nedeniyle ulaşılabilirlik belirgin seviyede düşüş gösterdi. Alım gücünde mevcut olan değişimler nedeniyle kullanıcıların çoğu alternatif markalara yönelmeye başladılar. Özellikle rakip Huawei ve Xiaomi’nin elini güçlendirmesiyle beraber, Türkiye özelinde akıllı telefon piyasasında kullanıcı alışkanlıkları değişim göstermeye başladı.

iPhone X Beklenen Satış Oranlarını Yakalayamadı

iPhone serisinin diğer tüm üyelerinden geride kalan iPhone X için mevcut olan satış fiyatı 7.000-8.000 TL bandında değişkenlik gösteriyor. Yapılan araştırmalara göre ürünü satın alan kullanıcılar daha çok 2. el piyasasına yöneldiği veya farklı markaların orta segment ürünlerinden yana tercihlerini yaptıkları görülüyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/apple-35730060.jpg

Apple tarafından Türkiye pazarı ve diğer gelişmekte olan pazarlarda belirlenen birim fiyatları, alım gücünün çok daha üzerinde olduğundan dolayı yakın zaman içerisinde piyasaya sürülmesi beklenen yeni ürünlerde birim fiyat değerinin ülke standartlarına göre ayarlanması beklentisi mevcut. Özellikle merakla beklenen iPhone XS ürünü için fiyatların belirlenmesinde yapılacak değerlendirme sonrasında memnuniyet verici haber gelebilir.

Apple CEO'su Tim Cook Türkiye Pazarından Memnun Değil
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...