BİM marketlerinde sahte Apple ürünleri satıldığı iddiası, bu iddiaya bağlı olarak Apple satışların durdurulmasını istemiş ve konuyla ilgili açıklama yapmıştı. Şimdi de konuyla ilgili BİM tarafından açıklama geldi.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan skandal olayla ilgili BİM tarafından açıklama geldi. Sattığı ürünlerin orijinal olduğunu savunan BİM, tüm iddiaları reddetti ve konuyla ilgili detaylı bir açıklama yaptı.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/09/bim-den-sahte-apple-urunleri-iddiasi-hakkinda-aciklama-geldi-1-97055073.jpg

Bazı yayın kuruluşlarında BİM'de satılan Apple aksesuarlarının sahte olduğuna ilişkin yer alan haberlerin ardından kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Habere konu ürünler, ithalatçı firma tarafından verilen, ürünlerin orijinal olduğu bilgisi ve güvencesi ile satışa sunulmuştur. Fikri ve sınaî hakların korunması bilincine sahip olan BİM faaliyetlerini her zaman yasalar, ticari etik kurallar ve dürüstlük çerçevesi içinde yürütmektedir. Nitekim Apple şirketi tarafından gönderilen ihtarname ardından, ileri sürülen iddialar için şirketimiz tarafından araştırma başlatılmış ve iyi niyetli bir yaklaşımla bu ürünler satıştan çekilmiştir.

Daha sonra Apple tarafından ithalatçı firma aleyhine suç duyurusunda bulunulması üzerine, Savcılık tarafından atanan bilirkişi ürünleri incelemiş ve 10.05.2018 tarihli rapor ile söz konusu ürünlerin marka ve ürün kullanımı kapsamında birebir aynı ve orijinal oldukları sonucuna varılmıştır. 29.05.2018 tarihinde ithalatçı firma yetkilisi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş, Apple tarafından savcılık kararına yapılan itiraz işleminin de reddi üzerine, söz konusu takipsizlik kararı kesinleşmiştir.

Yukarıda aktardığımız süreçten de görüldüğü gibi BİM Mağazaları'nda satışa sunulan ve tamamen iyi niyetli bir yaklaşım çerçevesinde satıştan kaldırılan ürünlerin orijinal olduğu savcılık kararı ile sabittir. Bu hukuksal ve etik duruma rağmen basına servis edilen ihtarname ile tek taraflı bir iddiaya dayanarak, ürünlerin taklit olduğu konusunda kesin hüküm varmış gibi gerçeğe aykırı haber yapılmıştır. Bu yaklaşım hukuk ve etik ilkeler ile bağdaşmamaktadır.

BİM'in Sattığı, Apple Marka Ürünlerin Sahte Olduğu Ortaya Çıktı!  

BİM'in yaptığı açıklamaya bakılırsa Apple tarafı ortalığı biraz yangın alanına çevirmeye çalışmış desek yanlış olmaz. Her iki tarafın da yaptığı açıklamalara bakıldığında BİM'in yaptığı açıklamanın ve davranışının gayet makul olduğunu ve haklı tarafın onlar olduğunu düşünüyoruz. Sizin bu konu hakkında ki fikriniz nedir?

BİM'den Sahte Apple Ürünleri İddiası Hakkında Açıklama Geldi
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...