Gelişen teknoloji ve uzun batarya süreleriyle birlikte elektrikli otomobiller daha çok gündeme gelmeye başladı. Peki elektrikli otomobil nedir, elektrikli otomobiller nasıl çalışır?

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/10/elektrikli-otomobil-nedir-elektrikli-otomobiller-nasil-calisir-48535485.jpg

Teknoloji geliştikçe arabalarda da çeşitli değişiklikler olmaktadır. Bu değişiklikler arabaların şekillerinden çok motorları ile ilgilidir. Ekolojik dengenin korunması ve çevreye gaz salınımının en alt seviyeye indirilmesi için artık otomobil üreticileri elektrikli otomobile dönmeye başladılar.

Elektrikli otomobiller henüz çok fazla kullanılmıyor. Fakat önümüzdeki yıllarda gerek petrol üretiminin sonlanacağı, gerek elektriğin ucuz olmasından dolayı daha fazla tercih edilecekler. Şuan da üretilen elektrikli otomobiller menzil olarak ve şarj süresi olarak çok yeterli değildir. Bunlar geliştikçe ve yollarda araçlarımızı şarj edebileceğimiz istasyonlar kuruldukça hayatımızda daha fazla yer bulacaklar.

Elektrikli otomobiller için diğer otomobillere göre gaz salınımı daha az ve zararsız olduğundan dolayı "Çevre dostu" denmektedir. Şuanda kullanım olarak diğer otomobillere göre daha pahalı gibi gözükebilir. Fakat kaç kilometre gittiğinizi ve ne kadara şarjınızı doldurduğunuzu hesap ederseniz kilometre başı diğer otomobillere göre daha ucuz olduğunu görürsünüz. Ek olarak elektrikli otomobiller seyir halinde sessizdir ve bu da araçta yolculuk edenlere ayrı bir konfor sağlar. Kısa süre içerisinde benzinli ve dizel araçların yerini alacağı kesindir. Bunun nedeni hem çevre dostu olması hem de ucuz şekilde şarj edilmesi yani yakıtının ucuz olmasıdır.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/10/elektrikli-otomobil-nedir-elektrikli-otomobiller-nasil-calisir-2-70413402.jpg

Elektrikli Otomobiller Nasıl Çalışır?

Gün geçtikçe araçlarımıza yaptığımız yakıt masrafları arttığı için artık yavaş yavaş tercih edilmeye başlayan elektrikli otomobillerin nasıl çalıştığını hepimiz merak ediyoruz. Çünkü genel olarak arabaların nasıl çalıştığını hemen hemen hepimiz biliyoruz. Elektrikli otomobiller de kendi aralarında motor olarak farklılıklar göstermektedir. Elektrikli otomobillerde otomobilimizi kaldırırken, normal sürerken, hızlı sürerken, yavaşlarken farklı farklı motorlar devreye girer.

Otomobilimiz kalkış sırasında ise sadece elektrik motoru devreye girer ve çalışır. Elektrik motoru aracın hareket etmesini sağlar ve normal sürüş sırasında da bu motor devrededir. Eğer hızlı bir sürüş gerçekleştireceksek içten yanmalı motor olaya dâhil olur. Yani hızlı sürüşlerde iki motor aynı anda çalışır. Yavaşlayacak olursak bu içten yanmalı motor durur ve aracımız yavaşlamaya başlar. Elektrikli otomobiller sessiz çalıştıklarından dolayı sürüş olarak keyif verir ve konfor sağlar. Bu yüzden günümüzde oldukça fazla tercih edilmeye başlamışlardır.

Elektrikli Otomobil Nedir? Elektrikli Otomobiller Nasıl Çalışır?
4.4166666666667 TOPLAM 12 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...