Trafiğe çıkan tüm araçlarda yer alan plaka, işlemlerin ve kontrollerin gerçekleştirilebilmesine olanak sağlar. Araç hakkında mevcut olan olumsuz bir durum bulunuyorsa, plaka üzerinden sorgulamanın gerçekleştirilerek araç sahibinin ismi ve araç bilgilerine göre erişimin sağlanması kolaylıkla mümkündür. Araç plakasından sahibini öğrenme nasıl yapılır? sorusunu merak eden çok sayıda kişi için, sorgulamanın yapılabileceği yöntemler farklıdır.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/12/bmw-23554260.jpg

Plaka üzerinden aracın sahibinin kim olduğunu öğrenebilmek mümkündür. Sorgulamanın gerçekleştirilmesi sonrasında doğru bilgilere erişim sayesinde kolaylıkla istenen sonuçlara ulaşabilme avantajı elde edilir. Bireysel olarak yapılacak olan sorgulamalar için sadece plakanın yazılması yeterli olacaktır. Sorgulama yapılabilecek olan seçenekler içerisinde tercihlere göre yöntemler farklılık gösterir.

Yaşanabilecek kaza, çarpıp kaçma ve diğer sebepler nedeniyle araç plakasından sahibinin sorgulanması zorunluluk haline gelmiş olabilir. Yapılacak olan sorgulamalar için tercih edilen yöntem sonrasında bilgi edinimi sağlanabilmesi mümkün olur.

Araç Plakası Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

E-devlet

E-devlet günümüzde çok sayıda hizmeti internet ortamına taşımayı başarmış olmasıyla zamanı pratik şekilde kullanabilmeyi sağlar. Araç plakası sorgulama işlemleri için de ücretsiz olarak 7/24 hizmet vermekte olan platform üzerinden kolaylıkla sorgulama işleminin gerçekleştirilmesi mümkündür. Tamamen ücretsiz olarak yapılabilir durumda olan araç plakası sorgulamanın sonucunda istenen sonuçlara erişim sağlanabilir.

SMS

SMS yöntemi en kolay plaka sorgulama seçeneği olarak aktif olarak ulaşılabilir durumdadır. Sorgulamak istenilen aracın plakasının operatör fark etmeksizin kısa mesaj gönderilmesi sonucunda işlem aşamaları tamamlanarak geri dönüş pratik bir şekilde sağlanabilir durumdadır. Vodafone, Turkcell veya Türk Telekom üzerinden işlemler kolaylıkla yapılabilir. Plaka numarası yazılarak 5664’e gönderilmesi yöntemi SMS sorgulama yönteminin kolaylıkla tamamlanmasına olanak sağlar. Sorgulama başına operatörler ücretlendirme uygulamaktadır.

EGM

Emniyet Müdürlüğü’ne yapılacak olan başvuruyla araç plakasından kolaylıkla sorgulama yapabilme ayrıcalığı bulunur. Bizzat yapılacak olan başvurular değerlendirmeye alındığından dolayı detaylı sorgulamalar için özellikle EGM tercih edilmelidir. Araç plakasından sahibi öğrenmek isteyenler için plaka numarasıyla yapılacak olan başvurunun ardından kolaylıkla bilgilerin öğrenilebilmesi avantajı elde edilir. Her zaman sorgulama yapılabilecek adresler arasında baş sıralarda yer alıyor olmasıyla işlem avantajları sayesinde tüm beklentilerin karşılanabileceği adres olarak tanımlanır.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/12/plaka-85756334.jpg

Araç Plakasından Sorgulama İşlemi Her Zaman Yapılabilir mi?

Sorgulama yapılmak istenen aracın plaka numarası biliniyorsa tüm yöntemler her zaman kullanılabilir durumdadır. Kolay ve pratik şekilde gerçekleştirilebilen adımların tamamında hızlıca bilgi edinimi sağlanır. Her zaman yapılabilir durumda olan sorgulamalar sayesinde araçlara ait diğer detaylar da sunulur.

Herkes için gerçekleştirilebilecek olan sorgulamalar sonucunda araçların kaza vb. durumunun da öğrenilmesi söz konusudur. Plaka üzerinden her zaman pratik şekilde tamamlanabilir durumdaki adımlar tüm işlemleri kolaylaştırır. Geçmiş dönemlerde sorgulama için uzun süreli olarak beklemek gerekebiliyordu. Ancak yeni yöntemlerin kullanımıyla beraber çok daha etkili şekilde sorgulamalar tamamlanarak araçlara dair bilgileri edinebilme avantajı bulunur. Kişisel bilgilerin korunması için yapılan düzenlemeler dolayısıyla isim bilgileri sadece EGM üzerinden öğrenilebilir.

Araç Plakasından Sahibini Öğrenmek
5 TOPLAM 2 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...