Telefon üretici markaları arasında son zamanlarda artan rekabet oranının en önemli detaylarından biri hızlı şarj teknolojisiydi. Kıyasıya rekabetin sürdüğü bir konu olarak ön plana çıkıyor olmasıyla beraber, teknolojinin öncü isimlerinden olan Qualcomm yenilenme üzerine yoğunlaşıyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/10/qualcomm-snap-0-61551262.jpg

Qualcomm‘un Quick Charge 5.0'ı için görülen ilk detaylar rakiplerinden ayırt edici seviyede olacak izlenimini veriyor. Mobil işlemci pazarında dünyanın önde gelen markası konumunda bulunuyor olmasıyla beraber, Qualcomm yeni tanıtacağı işlemcisi üzerinde çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Yenilenmiş ve standartları aşan hızlı şarj özelliği işlemcinin en önemli özelliklerinden sadece bir tanesi olacak.

Qualcomm'un Yenilikçi Hızlı Şarj Teknolojisi Neler Sunacak?

Şirket tarafından geliştirilen 7nm'lik işlemci mimarisine sahip olan Snapdragon yonga setine dair detaylar paylaşılmadı. Ancak hızlı şarj için yeni işlemcinin sahip olduğu önemli özellikler ortaya çıkmış durumda. Quick Charge 5.0'a dair kullanıcılar tarafından beklenen pek çok ayrıntı karşılanır seviyede.

Paylaşılan ilk bilgiler arasında Qualcomm'un hızlı şarj için 32W desteği sunacağı bildiriliyor. Quick Charge 4.0 teknolojisi, ilk olarak duyurulduğunda şarj konusunda devrim niteliğinde bir gelişme olarak değerlendirilmişti. Standart sürenin çok daha üzerinde olması nedeniyle, kısa süre içerisinde başarılı çözüme ulaşabilme olanağını sunuyordu. Quick Charge 5.0 ise tam anlamıyla bu teknolojiyi egale etmeyi başarıyor. Önceki teknolojiye göre %15 daha hızlı seviyede olan şarj teknolojisi, akıllı telefon kullanıcıları için zaman tasarrufunda önemli bir detay olarak ön plana çıkıyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/10/qualcomm-snapdragon-29474250.jpg

Kablosuz Şarj için 15W Destek

Yeni hızlı şarj teknolojisi kablolu şarjın yanı sıra, kablosuz şarj için de 15W destek sunuyor. Şarj esnasında cihazda yaşanan ısınma sorununun tamamını çözüme kavuşturan özellikte olmasının farkı da oldukça ön planda.

Qualcomm'un amiral gemisi işlemcisi için henüz tüm detaylar belli olmasa da, hızlı şarj özelliğine dair yapılan paylaşımlar son derece heyecan verici. Mobil işlemci üretici markaları arasında yaşanan rekabeti kızıştıran hızlı şarj teknolojisi, yeni amiral gemileri için birer klasman detayı olarak değerlendirilecek.

Hızlı Şarj Özellikli İşlemci Ne Zaman Tanıtılacak?

Qualcomm'un yeni işlemcisi Snapdragon 855 adını alacak. 2019 yılının ilk çeyreğinde tanıtılması beklentiler arasında yer alan yeni nesil hızlı şarj özellikli işlemci merakla bekleniyor. Mobil işlemci piyasası için rekabeti arttıracak olan 855‘in ilk olarak hangi telefon içerisinde yer alacağı da merak konusu. Adı sıklıkla Huawei ile anılan yeni nesil hızlı şarj özelliği sunan Snapdragon 855 işlemci, bir sürprize imza atarak çok daha farklı bir akıllı telefonda yer alabilir.

Akıllı telefon kullanıcılarının zamanla olan yarışı devam ederken, şarj sürelerinin çok daha kısa sürelere inerek efektif kullanım sağlayan ürünler ön plana çıkıyor. Hem zaman kaybı yaşanmasının önüne geçen özellikte olmaları hem de bir o kadar da fark yaratan şarj süreleriyle yeni nesil hızlı şarj özelliğine sahip akıllı telefonlar pazar paylarını artırabilirler.

Qualcomm Snapdragon 855'de Hızlı Şarj Teknolojisi Yenilendi
4 TOPLAM 8 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...