IFA 2018'de, dizüstü bilgisayar ekranlarının geleceği nihayet ana akım haline geldi ve ince çerçeve akımı başladı.

Geçtiğimiz birkaç yılda IFA fuarı bir dizüstü bilgisayar şovuna dönüştü. Apple ya da Microsoft gibi şirketlerin en yeni donanımlarını sergiledikleri yer olmayan IFA, raflardaki son tüketiciye hitap edecek dizüstü bilgisayarlara gelindiğinde bu ürünleri bulacağınız en doğru yerlerden biri. Bu yüzden bu yılki şovda dizüstü bilgisayar ekranlarında bir gecede bir devrim gibi hissedilen en önemli şey incecik ekran çerçeveleri oldu.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/09/ifa-2018-dizustu-bilgisayarlarda-ince-cerceve-akimi-basladi-39237085.jpg

Aslında bu, teknolojide de yeni bir trend değil. Bu devrim kısa zaman önce çıkan akıllı telefonlardan geçiyor. Dev akıllı telefon üreticileri Samsung ve iPhone gibi markalar akıll telefonlarda bu işin öncüsü durumunda. Pratikte baktığımız da bu sene piyasa sürülen her telefonun neredeyse çerçevesiz olduğunu söylemek mümkün.

Son zamanlarda bu dalga dizüstü bilgisayarlara da gelmeye başladı: Acer'ın Swift 7 ve Swift 5'i , Asus'un yeni ZenBook serisi , Lenovo'nun güncellenmiş Yoga dizüstü bilgisayarları ve hatta Dell'in ortaseviye Inspiron bilgisayarları ekran çerçeve boyutlarında oldukça güzel değişikliklere imza atıyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/09/ifa-2018-dizustu-bilgisayarlarda-ince-cerceve-akimi-basladi-4-79576328.jpg

Bu yeni dizüstü bilgisayarlar ekran gövde oranını her zamankinden daha fazla zorluyor: Swift 5 yüzde 87.6 ekran gövde oranına sahipken, yeni çıkan Swift 7 ise yüzde 92 seviyesinde. Asus'un ZenBook'ları  ise yüzde 95 ekran gövde oranını sahip.

Çerçeveleri küçültmek sadece estetik anlamda bir yenilik değil. Evet, küçük çerçeveye sahip dizüstü bilgisayarlar harika görünüyor ancak bu sadece yapbozun bir parçası. Gerçek avantajı örnek vererek anlatmak gerekirse Acer'ın eski 14 inçlik mevcut dizüstü bilgisayarlarının artık 15,6 inçlik bir ekrana sahip olabilecek olması diyebiliriz. Yani dizüstü bilgisayarların ekranının aynı kalarak kasasının küçüldüğünü söylemek mümkün.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/09/ifa-2018-dizustu-bilgisayarlarda-ince-cerceve-akimi-basladi-2-60316258.jpg

Bu yılki dizüstü bilgisayar grubu, tasarım anlamında büyük bir değişimin başlangıçı gibi gözüküyor ancak biz zaten aslında olunması gereken noktdayız. Eski çerçeveye sahip dizüstü bilgisayarlar, yeni versiyonlarına kıyasla çok hantal gözüküyor diyebiliriz. Asus ZenBook ya da Acer Swifts gibi bir bilgisayarın geçen yılın modellerine kıyasla büyük bir değişiklik yaşadığı aşikar. Yeni dizüstü bilgisayar tasarımı çağının eşiğinde olduğumuz kesin. Dizüstü bilgisayarlara ince çerçevenin gerçekten çok yakıştığını da belirtelim.

IFA 2018, Dizüstü Bilgisayarlarda İnce Çerçeve Akımı Başladı
5 TOPLAM 10 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...