Facebook Asya'daki ilk veri (data center) merkezini açıyor. Şirket, bugün Singapur'da hizmetlerinin daha hızlı ve daha verimli çalışmasına olanak sağlayacak 11 katlı bir bina planladıklarını açıkladı.

Bu veri merkezinin tahminen 1 milyar dolar civarına mal olacağını söyleniyor. Şirket, binanın yenilebilir enerji ile yüzde yüz oranında donatılacağını vurguladı. Ayrıca su ve elektrik tüketimini minumuma indiren State Point Sıvı Soğutma teknolojisinin de kullanılacağı belirtildi. Facebook projenin çok büyük bir istihdam yaratacağını öngörüyor. Aynı zamanda Singapur ve Asya ile şirketin büyüyeceğini de söyledi.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/09/facebook-asya-daki-ilk-veri-merkezini-aciyor-1-3005680.jpg

Asya Pasifik 894 milyon aylık kullanıcı hesaplar, bu toplam kullanıcı tabanının yüzde 40'ı ve kullanıcılara göre en yüksek bölge olmasını sağlar. Ancak, aslında para kazanmak söz konusu olduğunda, bölge geriliyor. Asya Pasifik, Facebook'un en son işlediği çeyrekte toplam 2,3 milyar dolarlık satış getirdi. Bu, toplam gelirlerin sadece yüzde 18'ini ve aynı dönemde ABD'den elde edilen gelirin yarısından azını oluşturuyor. Daha verimli hizmetlerin etkinleştirilmesi, bu gelir açığının kapatılmasına yardımcı olmak için bir adımdır.

Veri merkezinin açılması planlanan Asya bölgesinde aylık 894 milyon kullanıcı potansiyeli olduğunu belirten Facebook, kullanıcı tabanının yüzde 40'ını oluşturabileceğini söylüyor. Bu bölge Facebook'un en son analiz ettiği raporlara göre 2,3 milyar dolarlık gelir sağladı. Bu toplam gelirin sadece yüzde 18'ini oluşturuyor. Böyle büyük bir nüfus ABD'den elde edilen gelirin yarısından daha az. Bu bağlamda bu veri merkezi ile verimli hizmet sunulması ve bu potansiyelin daha doğru kullanılması planlanıyor.

Facebook Asya'daki İlk Veri Merkezini Açıyor
5 TOPLAM 7 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...