Ağustos ayı itibari ile tanıtılan Samsung Galaxy Note 9, teknolojinin son imkanlarının kullanıldığı özellikleri ile oldukça dikkat çekiyor. Büyük ses getirmesi planlanan bu telefon, rakiplerinin karşısında oldukça güçlü bir duruş sergileyecektir.

Donanımı ve özellikleri ile diğer akıllı telefonlara kıyasla büyük bir fark yaratmakta. Dolayısıyla sadece fiyat artışı ve birkaç özellik değişiminden söz etmek, bu telefona haksızlık etmek olacaktır. Tanıtımı gerçekleştirilen ve son derece merak uyandıran bu telefon hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ise ancak iyi bir inceleme ile mümkün.

Tasarım

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/08/samsung-galaxy-note-9-inceleme-2-42836643.jpg

Samsung Note serisi genellikle birbirine benzer tasarıma sahiptir. Bu algının Note 9’da da değişmediği söylenebilir. Buna rağmen eğime sahip kavisli yapısı ise son derece estetik ve modaya uygun bir görünüme sahiptir. Genişliği ve kalınlığı arttırılmış olsa da cam ve metalin uyumu görsel olarak oldukça zarif durmaktadır. S Pen ve Ocean Blue ile kaliteli bir kontrast sağlanmıştır. Kolay temizlenebilir bir tasarım dizaynı içerisindedir ancak cam kaplama olmasından dolayı kir birikimine eğilimli olması (parmak izi bırakması) dezavantajlarından biridir. Buna rağmen özenli kullanıldığında herhangi bir sorun oluşturmayacaktır. Diğer Note serisi ürünlerinden farklı olarak parmak izi sensörü, kameranın altına yerleştirilerek daha kolay erişilmesi amaçlanmıştır.

Oldukça titiz bir mühendislik çalışması ile hazırlanan tasarımının en dikkat çekici özelliği ise hiçbir şeyin atlanmamış olmasıdır. Aynı zamanda yer tasarrufu yaparak bunu başarmış olması öne çıkan detaylardan biridir. Bünyesinde kulaklık jakı, kalp atış hızını ölçmek için sensör, iris tarayıcı, çift hoparlör, S Pen yuvası ve kablosuz şarj etme özelliklerinin tümü bulunmaktadır. Bunlara ek olarak suya dayanıklı olacak şekilde üretilmiştir. Dolayısıyla son derece donanımlı ve kullanışlı bir dizayna sahip olduğu gözlemlenmektedir.

S Pen

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/08/samsung-galaxy-note-9-inceleme-3-52939644.jpg

S Pen, Samsung Note serisinin olmazsa olmaz aksesuar ürünüdür. Ancak Note 9 S Pen, estetik olarak olmasa da işlevsel olarak çeşitli yenilikler sunmaktadır. Özellikle tanıtımında da buna vurgu yapıldığı söylenebilir. Bu özelliklerden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

 • Bluetooth LE ile eklenti olarak kullanılabilir. Bu sayede uzak mesafeden fotoğraf çekilebilir, video oynatılabilir, sunum yapılabilir.
 • Dijital imza belgelerine kolay bir şekilde uyum sağlar.
 • Zarif ve kaliteli bir görünüm sergiler.

Görüntü

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/08/samsung-galaxy-note-9-inceleme-4-49785829.jpg

Ekran olarak diğer note serisi telefonlarla büyük bir değişiklik gözlemlendiği söylenemez. 6.4 inç HD 1440x2960 Super Amoled ekranı diğerlerine kıyasla daha büyük olsa da 6400K renk sıcaklığı, bir önceki model olan Note 8 ile hemen hemen aynı özelliği taşımakta. Bununla beraber zengin renk çeşitliliği, yüksek parlaklığı ve geniş görüntü açısı ve Amoled panelleri son derece görkemli bir görüntü kalitesi sunuyor. Video geliştirici modu özellikle YouTube kullanımında oldukça kullanışlı olmaktadır. Çift kavisli ekran ve kenar panelleri de diğer note serisi ürünleriyle benzerlik taşıyan noktalarından biri olmaktadır.

Arayüz

Minimal bir görüntü ile üretkenliğini arttırmayı hedefleyen Note 9 arayüzü oldukça kullanışlı bir yapıya sahiptir. Note serileri, S8, S9 gibi telefonlarla arasında keskin bir fark olmasa da bunlara kıyasla daha güçlü bir duruşa sahip olduğu söylenebilir. Özellikle S Pen ile birçok evrak işlerinde yüksek kolaylık ve pratiklik sağlamaktadır. Note 9’u öne çıkaran kendine has özelliklerinden biri ise Bixby servisidir. Bu sayede akıllı komutlar vererek telefonun pratik bir şekilde kullanılması amaçlanmıştır. Bunun dışında telefonu herhangi bir masaüstüne bağlamak için istasyona gerek kalmaz. HDMI adaptör bunun için yeterli olacaktır. Teknik özelleri bakımından Note 8 ile benzerlik gösterse de işlevsel olarak birçok yönden ayrılmakta ve farkını öne çıkarmaktadır.

Performans ve Hafıza

128 gb dahili depolama alanı ile birçok fotoğraf, oyun ve uygulama için özgürlük sağlar. Buna ek olarak 512 GB’a kadar arttırılabilir depolama alanı vardır. Dolayısıyla hafıza sorununun yaşanması mümkün değildir. Rahat bir şekilde ihtiyaç duyulan tüm dosyalar telefonda tutulabilir. Rakiplerinin çoğu 64 GB hafıza ile sınırlı kalırken Note 9’un 128 GB sunuyor olması, öne çıkan özelliklerinden biridir.

Kamera

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/08/samsung-galaxy-note-9-inceleme-5-59953301.jpg

Akıllı telefon üreticileri genellikle kamera özelliklerini modelden modele yükseltirler. Bu oldukça alışık olunan bir durumdur. Note 9 ise, Note 8’in yanı sıra aynı zamanda S9 ile büyük bir benzerlik göstermektedir. Bununla birlikte gelişmiş düzey kamera özelliklerine sahip olduğu söylenebilir. Kısaca bu özelliklerden bahsetmek gerekirse;

 • Çift kamera yapılandırması
 • OIS
 • Diyafram açıklığı ve geniş açı ile fotoğraf çekimi
 • Net fotoğraflar, F/2.4
 • Yüksek kalitede gece fotoğrafları çekimi
 • 2X optik zoom (zum yapma durumunda görüntüyü bozmaz)
 • Her koşulda net fotoğraflar elde etmek için görüntü sabitleyici
 • Panorama
 • Hyperlapse
 • Video hareketlerini yavaşlatıcı
 • Canlı odaklama
 • Manuel kontrol
 • Note 9’a özgü olan sahne optimize modu ise aynı fotoğrafı yirmi farklı sahne halinde çeker ve en iyi sonucun seçilmesine yardımcı olur.

Kamera Görüntü Kalitesi

Note 9, dezavantajlı ortamlarda bile net fotoğraflar sunarak son derece etkileyici bir performans gösterir. Canlı odak özelliği kullanılmasa dahi kendi kamerasına has yapısı ile bokeh seviyesini ön planda tutar. Karanlık ya da loş ortamlarda diyafram açıklığı özelliğini kullanır. Bu sayede fotoğraf kadrajına daha fazla ışığın ulaşmasını sağlar. Dolayısıyla fotoğraf kalitesini olumsuz etkileyen çok ışıklı ya da az ışıklı ortamlarda dahi olabilecek en net görüntüyü ortaya çıkarır. 8 MB sensör ile ön kamerası kaliteli özçekimler için idealdir. Yüzün ve vücudun geniş bir açı ile algılanmasını sağlar. Yüzü yumuşatır ve netleme modu ile yüksek kaliteli bir fotoğraf sağlar.

Kamera Video Kalitesi

Samsung Note 9, video çekimlerinde son derece keskin ve detaylı bir görüntü kalitesi sunar. Gelişmiş özellikleri ile güçlü bir performans gösterir. UHD 3480x2160 çözünürlüğe sahiptir. Note 9 ile video deneyimi yaşandığı zaman yüksek kalite ile ortaya çıkan fark, rahat bir şekilde gözlemlenebilecektir. Işığın az olduğu ortamlarda UHD 60 FPS video çekimi kullanılmalıdır. 30 FPS ise ortamdaki ayrıntıları daha belirgin bir hale getirecektir. Manuel mod mevcuttur. 720p seri video çekimleri yapılabilir. Yüksek ISO özelliği vardır. Bu özellik ile ihtiyaç duyulan zamanlarda ışığa karşı duyarlı olması amaçlanmıştır. Yavaş çekim modunda 1080p yüksek kalite fotoğraflar elde edilebilir. Üstelik herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır.

Multimedya

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/08/samsung-galaxy-note-9-inceleme-6-54873681.jpg

Çift hoparlör ve 74.6 dB ile muhteşem bir ses deneyimi yaşatmaktadır. Ses kalitesinin ise günümüz teknoloji standartlarına uyumlu olarak oldukça yüksek olduğu belirtilebilir. Kulaklık jakı kullanılmış olması Note 9 multimedya özelliklerini zenginleştiren unsurlardan birisidir. Bununla birlikte Süper Amoled ile yüksek kaliteli görüntü imkanı sunar. HDR oynatma desteği ve video geliştirici gibi özellikleri ile güçlü bir multimedya deneyimi yaşatır. Videoların kontrast ve renk yoğunluğu, bu telefonun görsel kalitesini arttırıcı detaylar olmaktadır.

Çağrı Kalitesi

Note 9’un geliştirilmiş çağrı özellikleri ile arama yapmak ya da çağrı kabul etmek son derece kullanışlı ve pratik bir deneyimdir. Gürültülü ortamlarda sesleri ayırt edebilir ve gürültüyü azaltır. Ses seviyesi ihtiyaca göre azaltılabilir ya da arttırılabilir. Ses seviyesi, ses kalitesi ve iletişim kalitesini olumlu etkileyecek tüm özellikleri ile çağrı performansı oldukça yeterlidir.

Pil Ömrü

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/08/samsung-galaxy-note-9-inceleme-7-99305036.jpg

Daha büyük batarya ile daha uzun ömürlü bir batarya sunmak amaçlanmıştır. Note 9’un birazcık daha kalın bir yapıya sahip olması, aynı zamanda note serileri içinde en uzun ömürlü bataryaya sahip olma vaadini sağlamıştır. 4000 mAh batarya ile uzun süre aktif bir performans sergileyecektir. Batarya testi yapıldığında 8 saat 56 dakika boyunca gücünü koruyarak, gün boyu rahat bir şekilde kullanılabileceğini ve çeşitli koşullarda yeterli olacağını göstermiştir. 109 dakika gibi bir sürede tamamen şarj olabilir. Bu da oldukça iyi bir süre sayılabilir. Bununla birlikte kablosuz şarj etme özelliği de Samsung Note 9 ile tanınan özelliklerden biridir.

Artıları

 • Uzun pil ömrü (8 saat 56 dakika)
 • İnanılmaz kamera performansı
 • Yüksek depolama kapasitesi
 • Geliştirilmiş S Pen özellikleri

Eksileri

 • Çok pahalı olması
 • Note 8 ile aralarında çok fark olmaması

Sonuç

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/08/samsung-galaxy-note-9-inceleme-1-20345091.jpg

Note 9, uzun pil ömründen gelişmiş fotoğraf özelliklerine kadar birçok yönü ile üst düzey akıllı telefon tanımlamasına uyum sağlayacak bir yapıdadır. Bununla birlikte oldukça yeni olmasının verdiği etki ile piyasadaki en pahalı telefonlardan biri olma özelliğini de taşımaktadır. Birçok bakımdan gelişmiş özelliklere sahip olsa da tam anlamıyla yenilikçi bir çalışma olduğu söylenemez. Note 8 ile çoğu açıdan benzerlik gösteren yanları ile bir nevi serinin geliştirilmiş bir ürünü olduğu söylenebilir. Bununla birlikte gelişmiş S Pen özellikleri, düşük ışığa rağmen sağlamış olduğu kamera performansı ve titiz bir şekilde hazırlanan dizaynı ile her koşulda öne çıkan dikkat çekici bir telefon olmayı başarmaktadır.

Samsung Galaxy Note 9 İnceleme (Detaylı)
5 TOPLAM 6 OY
ÖNE ÇIKANLAR
  YORUMLAR (0)
  Yorum Yaz...