Kripto paralara olan ilgi son dönemlerde çok fazla artarken bu durum farklı fırsatların da ortaya çıkmasına neden olmakta.

İran kripto para çalışması yaptığını duyurarak yakında dijital paranın piyasaya sürüleceğini açıkladı. İran’ın bu hamlesi, özellikle ekonomik baskıları kırma fırsatı olarak değerlendirilmekte.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/10/iran-kripto-para-calismasini-duyurdu-14384061.jpg

Ekonomik Baskılardan Kurtulma Aracı Kripto Paralar

Bilindiği gibi dünya üzerinde Amerika’nın ekonomik baskılarına maruz kalan ülkeler var ve bunlar bağımsız politika geliştirmek için farklı yöntem arayışındalar. Bu arayışın en son örneklerinden bir tanesini Venezuela verdi ve bir kripto para birimi olan Petro’yu geliştirdiğini duyurdu. Bu kripto para ile ekonomik baskılardan biraz olsun kurtulmayı umut eden Venezuela, kendisi gibi olan ülkelere de umut verdi.

Venezuela’nın bu çıkışından etkilenen İran da kripto para geliştirmeye başladı. İran kripto para konusunda bir süredir çalışmalar yapıyordu fakat bu bilgiler genellikle dedikodu şeklindeydi. Son yapılan resmi açıklamayla bu çalışmalar doğrulanmış oldu.

İran Kripto Para Çalışmasını Resmi Ajansla Duyurdu

İran’ın resmi ajanslarından bir tanesi olan Press TV’ye yapılan açıklamalarda, ülkenin ekonomik baskıdan kurtulmak için kullanacağı yöntemlerin arasında kripto paraların da olabileceğini belirtti. İran kripto para konusundaki çalışmaları sürdürmekte ve bunun milli dijital para olacağı yönünde açıklamalar yapmaktadır.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/10/iran-kripto-para-calismasini-duyurdu-1-18634308.jpg

Bu açıklamanın ardından farklı devlet birimlerinden de açıklamalar yapılmaya başlandı. Bu birimlerden bir tanesi de, devletin kripto para konusunda gerekli yasal düzenlemeleri hızla hayata geçireceğini duyurdu. Tüm düzenlemeler tamamlandıktan sonra İran’da kripto para kullanımı yasal hale gelecek. Dijital para birimini kullanacak İran bu sayede ambargoyu ve yaptırımları delmeyi planlamakta. İlerleyen dönemlerde sonuç alıp alamayacaklarını hep birlikte göreceğiz.

Türkiye ile İran Arasında Dijital Para Kullanımı

İran’la Türkiye arasındaki ilişkilerin son dönemlerde olumlu seyretmesi, iki ülkenin ortak ticaretlerinde dijital para kullanma fikrini geliştirmelerine neden oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika zirvesinde iken bu yönde bir açıklama yaptı. Eğer bu gerçekleşirse dünya üzerinde ilk defa devletler arasında kripto para kullanılmış olacak.

Ticarette kullanılacak olan kripto para sayesinde bu yöndeki yatırımların ülkemize çekilmesi hedefi de bulunmaktadır. İran ekonomik olarak rahatlarken ülkemiz ise yeni yatırımcılara kavuşmanın yollarını aramaktadır.

İran Kripto Para Çalışmasını Duyurdu
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...