YouTube, her kesime hitap ediyor olmasıyla beraber günümüzde popülaritesini maksimum seviyeye çıkarmıştır. Televizyon kullanımına yaklaşan kullanım oranıyla beraber son derece aktif şekilde kullanıcıların ilgi gösterdiği sosyal medya platformu olmasıyla içerikleri de değişkendir.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/youtube-kisitli-mod-24839.jpg

Faydalı içeriğe sahip çok sayıda videonun bulunuyor olmasının yanı sıra, zararlı içeriklere de rastlanır. Özellikle çocuklar ve gençler için olumsuz örnek teşkil eden videoların izlenmemesi için "Kısıtlı Mod" büyük öneme sahiptir.

Aktive edildiğinde sadece faydalı içeriklerin görülebilmesine olanak sağlayan seçenek için hem bilgisayarda hem de mobilde gerekli olan ayarlamaların yapılması gerekir.

Bilgisayar için YouTube Kısıtlı Mod Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarlar hemen her evde bulunuyor olduklarından dolayı, bilgisayar üzerinden YouTube erişimi son derece yüksek seviyededir. İnternet tarayıcısından gerçekleştirilen bağlantıyla beraber YouTube Kısıtlı Mod özelliğinin kullanılması son derece kolaydır.

  1. YouTube’a girildikten sonra sayfanın en altına inin.
  2. ‘Dil ve Konum’ seçeneğinin yanında bulunan ‘Kısıtlı Mod’ tercihine tıklayın.
  3. Açık ve Kapalı olarak seçeneklerden ‘Açık’ olanı işaretleyin.
  4. Son olarak ‘Kaydet’ butonuna tıkladıktan sonra özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hem masaüstü hem de laptop için fark etmeksizin aynı şekilde ayarlamaların gerçekleştirilmesi sayesinde olumsuz içeriklerle karşı karşıya kalma riski ortadan kaybolur.

Mobil için YouTube Kısıtlı Mod Nasıl Kullanılır?

Akıllı telefonlar hem çocukların hem de gençlerin elinde sürekli olarak kullanılıyor. YouTube mobil kullanımında hem Android hem de iOS için Kısıtlı Mod ayarlamasının yapılmasıyla, bilgisayarda olduğu gibi koruma sağlanabilmesi mümkündür.

Android’de Kısıtlı Mod

Android cihazlarda YouTube uygulaması üzerinden Kısıtlı Mod’u etkinleştirmek için öncelikli olarak ‘Ayarlar’a girilir. Sonrasında ‘Genel’ seçeneği işaretlendikten sonra Kısıtlı Mod seçeneği ekrana gelir.

iOS’ta Kısıtlı Mod

iPhone ve iPad ürünleri için YouTube uygulamasında Kısıtlı Mod özelliğini kullanmak oldukça kolaydır. Sağ üst köşede yer alan hesap resmine tıklanmasının ardından Ayarlar > Kısıtlı Mod tercihi üzerinden gerekli ayarlamaların yapılabilmesi mümkündür. Kısıtlı Mod seçeneğinin yanında bulunan butona tıklayarak özelliğin aktive edilebilmesi olanağı bulunur.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/youtubee-14832083.jpg

YouTube Kısıtlı Mod Avantajı Nedir?

YouTube platformu, yetişkinlere uygun niteliğe sahip olan içerikleri filtreleyerek çocukların güvenliğini hedefler. İçeriklerin zararsız olmasını sağlamak için geliştirilen Kısıtlı Mod özelliği, %100 seviyesinde etki etmese de önemli derecede kolaylık sağlar.

Yetişkin içeriklerinin sadece yetişkinler tarafından görülebilmesine olanak sağlıyor olmasıyla fark yaratan özelliktedir. En çok kullanılan video izleme sitesi olarak ön plana çıkan platformda, yapılan araştırmalara göre çocuk izleyici sayısı %25’lik dilimi oluşturur. Hem erkek hem de kız çocuklarının farklı yaş gruplarında videoları izliyor olmasıyla beraber, içeriklerin gelişigüzel şekilde dağıtılmasının önüne geçme hedefine sahiptir.

YouTube’un sahip olduğu Kısıtlı Mod seçeneği, istenilen her zaman aktive edilebileceği gibi aynı zamanda devre dışı bırakılabilir. Kolaylıkla işlem gerçekleştirme avantajı sayesinde ebeveynler tarafından yönetilmesi de oldukça önemli bir detaydır.

YouTube Kısıtlı Mod Ayarı Nasıl Yapılır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...